text
Головбух

Оподаткування перехідних операцій у разі зміни системи оподаткування

Зміна системи оподаткування — історична подія для підприємства. Зазвичай її супроводжують так звані перехідні операції, коли частина операції, як-от відвантаження товару, відбувається на одній системі оподаткування, а оплата — вже на іншій. Докладемо зусиль, щоб така ситуація не застала підприємство зненацька, а рішення керівництва про зміну системи оподаткування не виявилося кроком у невідоме.

Існує порядок зміни як загальної системи оподаткування на спрощену, так і навпаки. Так, платник податку на прибуток, який бажає відмовитись від загальної системи оподаткування, має подати заяву до органу ДФС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу ( пп. 298.1.4 Податкового кодексу України; ПК). Якщо відбувається зворотна дія — перехід на спрощену систему оподаткування, то повідомляти про це орган контролю потрібно вже за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу чи року ( пп. 298.2.1 ПК). В обох випадках (відмови і переходу на спрощенку) використовують Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 № 1675.

Втім, нас цікавлять саме наслідки зміни системи оподаткування, які виникають за перехідними операціями.

Базові правила визнання доходів і витрат

Для розуміння податкових наслідків перехідних операцій варто, насамперед, нагадати порядок визнання доходів на обох системах оподаткування та значення витрат для платника податку на прибуток.

Дохід юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи визнають за касовим методом, а дохід платника податку на прибуток — за правилами бухгалтерського обліку, позаяк розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток базується на «бухгалтерському» фінансовому результаті (пп. 2 п. 292.1 та пп. 134.1.1 ПК).

У бухгалтерському обліку дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнають у разі одночасного дотримання таких умов:

Зазвичай наведені вище умови мають бути дотримані на дату відвантаження товару. Одночасно відбувається і визнання «бухгалтерських» витрат (п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»). А факт надходження попередньої оплати (авансу) жодним чином не впливає на визнання у бухгалтерському обліку доходів та пов’язаних із їх отриманням витрат. У цьому, власне, й полягає принцип нарахування та відповідності доходів і витрат ( ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, п. 6 П(С)БО 15).

Нагадаємо також, що дохід, пов’язаний із наданням послуг (виконанням робіт), визнають залежно від ступеня завершеності операції з надання послуг (виконання робіт) на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат такої операції ( п. 10, 11 П(С)БО 15).

Додамо, що величина витрат єдиноподатника не впливає на його об’єкт оподаткування, на відміну від витрат підприємства на загальній системі.

Врегульовані ситуації за перехідними операціями

Реєстрація або анулювання статусу платника ПДВ

Перехідні операції, пов’язані з нарахуванням ПДВ

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль