Головбух

Відрядження за кордон і в Україні

Користуватися електронними платіжними засобами для безготівкових розрахунків зручно, а замовляти для відрядження проїзні документи онлайн — і поготів. Нікого вже не здивуєш квитком на екрані мобільного.

Однак що робити бухгалтеру, коли немає звичних підтвердних документів, а працівник витрачає підзвітні кошти? Дати лад фінансовій звітності стосовно відряджeнь і правильно оплатити роботу допоможе ця консультація.

Електронні проїзні квитки, використання корпоративних платіжних карток, оплата праці відряджених працівників із урахуванням вихідних днів, звітність за використання коштів і відшкодування витрат, скасування відряджень тощо — все це тут і зараз, із прикладами та поясненнями.

Фірма зареєстрована в Києві та не має філіалів і відокремлених підрозділів. Але декілька працівників орендують офіс в іншому місті, де й працюють. Чи буде вважатися відрядженням поїздка таких працівників до головного офісу?

Ні, така поїздка не вважатиметься відрядженням.

Відрядженням вважається поїздка працівника за наказом (розпорядженням) керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

У даному випадку місцем постійної роботи буде саме головний офіс у м. Києві. Адже оскільки в організаційній структурі підприємства немає філіалів, представництв та інших відокремлених підрозділів, то працівників зараховували на посади до головного офісу. Про це свідчитиме і наказ про прийняття на роботу, і запис у трудовій книжці. Значить, і місцем їх роботи вважається місто Київ.

Отже, поїздку до місця їх фактичної роботи до м. Києва не можна вважати відрядженням. Проте керівник може відшкодувати витрати на проїзд за рахунок прибутку підприємства.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Підприємство (м. Одеса) бажає направити працівників у вихідний день для участі у марафоні «Wizz Air Kyiv City Marathon 2017». Для цього підприємство планує укласти договір з організаторами марафону. Участь у марафоні — платна. Мета — підтримка працівників у прагненні до здорового способу життя. Згідно з договором можливе використання під час марафону фірмової символіки на одязі, прапорцях, привітальних банерах з метою сприяння впізнаваності бренду компанії, підкреслення значущості спорту та здорового способу життя, як частини корпоративної культури компанії. Чи можна вважати направлення працівників підприємства на марафон (як учасників та групу підтримки) службовим відрядженням та придбати за рахунок компанії квитки, виплатити добові тощо? Чи потрібно в такому випадку оплачувати відрядженим середню зарплату в подвійному розмірі за цей день? Як відобразити у бухгалтерському обліку витрати? Чи не виникнуть для працівників будь-які додаткові блага?

Поїздку працівників підприємства для участі у марафоні «Wizz Air Kyiv City Marathon 2017» досить ризиковано вважати службовим відрядженням. Адже відповідно до програми цього заходу «кожен учасник Змагання добровільно бере участь у Змаганні, визнаючи всі ймовірні ризики для власного здоров’я під час і після його закінчення». Тоді як службовим відрядженням вважають поїздку працівника за розпорядженням керівника підприємства, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства) (п. 1 розд. І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженій  наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59). Тож навряд чи фізична особа, яка у позаробочий час вирішила взяти участь у відповідному заході або підтримати учасників заходу, може виконувати службове доручення керівництва. Відповідно, працівників, які виявили бажання взяти участь у марафоні «Wizz Air Kyiv City Marathon 2017» та підтримати учасників заходу, не можна відрядити у відрядження з оплатою праці у подвійному розмірі середньої зарплати та виплатою добових, а витрати на поїздку (витрати на проїзд) визнати витратами на відрядження.

Профінансовані підприємством витрати на проїзд, харчування тощо з точки зору податкового законодавства є додатковим благом (пп. 164.2.17 Податкового кодексу України).

До того ж на суми такого доходу доведеться включити до бази нарахування ЄСВ. На цьому наполягають фіскали (лист ДФС від 05.09.2017 № 1801/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

Витрати, пов’язані з фінансування поїздки працівників, в бухобліку слід віднести на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»

Чи вважатимуться службовими відрядженнями поїздки працівників з Києва на об’єкт будівництва у Київську область (їхати годину від офісу фірми до об’єкта)?

Поїздка працівника в межах населеного пункту, де знаходиться місце його роботи, з метою виконання службового доручення не є відрядженням.

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, не вважається відрядженням, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником та власником (чи уповноваженою ним особою).

Службові поїздки працівників не вважаються відрядженням, якщо колективним договором визначено перелік посад та професій, робота за якими постійно виконується в дорозі і має роз’їзний (пересувний) характер.

Отже, нормами колективного договору підприємство регламентує порядок визначення роботи працівників підприємства на об’єктах будівництва: або як робота, що має роз’їзний (пересувний) характер, або як службове відрядження, а також відображає порядок оплати такої роботи.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59, сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. Під первинними документами розуміють документи, що підтверджують перебування працівника в місці відрядження: транспортні квитки, рахунки, отримані з готелів (мотелів) або від інших осіб, які надають послуги з розміщення та проживання відрядженого працівника тощо.

У випадку якщо працівник під час перебування у відрядженні не здійснював ніяких витрат, пов’язаних з таким відрядженням, і як наслідок — відсутні зазначені первинні документи, сума добових у цьому випадку визначатиметься лише згідно з наказом.

Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом). Крім того, згідно з пунктом 1.1 Основного положення про вахтовий метод організації робіт, затвердженого постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань, Секретаріату ВЦРПС і Міністерства охорони здоров’я СРСР від 31.12.1987 № 794/33-82, вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умови, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного проживання.

Робота організовується за спеціальним режимом праці, як правило, при підсумованому обліку робочого часу, а міжвахтовий відпочинок надається у місцях постійного проживання. Місцем роботи при вахтовому методі вважаються об’єкти (ділянки), на яких здійснюється безпосередня трудова діяльність.

Переміщення працівників у зв’язку зі зміною місця роботи не вимагає згоди працівників.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Керівник підприємства направляє працівника в службове відрядження до іншого населеного пункту. Чи має право працівник відмовитися?

Службове відрядження — це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту, під час якої він виконує службове доручення. Таку поїздку повністю або частково фінансує підприємство. Її підтверджують документи, які містять інформацію про зв’язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства ( абз. 1 п. 1 розд. I Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59).

Керівник може відправити у відрядження працівника, з яким підприємство уклало трудовий договір. Такий договір — це угода між працівником та підприємством, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, яку визначає ця угода. Підприємство, зі свого боку, зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату й забезпечувати належні умови праці ( ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Тож поїздка у службове відрядження з метою виконати роботи, обумовлені трудовим договором, є обов’язком працівника. Водночас керівник підприємства не має права вимагати від працівника виконувати роботи, які не обумовлює трудовий договір ( ст. 31 КЗпП).

Зауважимо, що трудове законодавство забороняє направляти у відрядження:

Отже, якщо працівник без поважних причин відмовиться від відрядження, аби виконати роботи, обумовлені трудовим договором, це можна розцінювати як порушення трудової дисципліни.

Проїзні документи

Не все в діяльності підприємства складається, як гадається. Інколи виникають нестандартні ситуації, як-от: відправили працівника у відрядження, а воно так і не відбулося. Причинами можуть бути різні виробничі та життєві обставини. До прикладу, підприємство може скасувати відрядження через те, що контрагент останньої миті попередив про неможливість провести ділову зустріч. Або відряджений працівник напередодні захворів тощо.

Підприємство забезпечує авансом відрядженого працівника для здійснення витрат під час службового відрядження ( п. 4 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59; далі — Інструкція № 59). А після завершення відрядження на підставі підтвердних документів відшкодовує працівникові понесені ним під час відрядження витрати, зокрема й на проїзд ( п. 6. Інструкції № 59).

Традиційно підприємства надають працівникам грошовий аванс для витрат у відрядженні. Але можуть оплачувати витрати на відрядження безпосередньо контрагентам з розрахункового рахунку. До прикладу, надавати працівнику не кошти на проїзд, а залізничні квитки, придбані підприємством у залізниці.

Розглянемо обліково-податкові варіації за темою «Видали відрядженому працівнику залізничні квитки, а відрядження не відбулося».

Як облікувати придбані квитки

Залізничні квитки, які підприємство придбаває та видає працівникам для службових відряджень, обліковують на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті». Зауважимо, що субрахунок 331 використовують тоді, коли для службового відрядження підприємство працівнику на проїзд видає не аванс (кошти), а придбаває та видає залізничні квитки.

Придбання квитків оподатковують ПДВ в усіх змодельованих ситуаціях однаково.

Так, підприємство — платник ПДВ під час придбання квитків формує податковий кредит із ПДВ на підставі зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкової накладної. Незалежно від того, чи використає підприємство в подальшому придбані квитки в оподатковуваних або неоподаткованих операціях, у господарській або не господарській діяльності ( п. 198.3 ПК). Тобто не важливо, що потім, до прикладу, працівник за таким квитком поїде в особистих, а не службових справах.

Як облікувати видачу та повернення квитків

Видачу квитків відрядженому працівнику обліковують проведенням: дебет субрахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами» із кредитом субрахунку 331.

Порядок повернення платежів встановлюють розділи 19, 20 та 21 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджених наказом Мінтрансу від 27.12.2006 № 1196 (далі — Правила № 1196).

Зокрема, платежі за залізничні квитки, оплачені юрособами у безготівковій формі, управління залізниці повертають у претензійному порядку ( п. 19.6 Правил № 1196).

Щоб повернути гроші, представник юрособи пред’являє квитки до залізничної каси для їх погашення та повернення у продаж. Після цього юрособа направляє заяву та квитки до управління залізниці. Управління залізниці протягом 30 днів має розглянути заяву і перерахувати платежі юрособі-заявнику ( п. 20.2 Правил № 1196).

Отож, підприємство видало працівнику залізничні квитки, а відрядження скасували. Подальші операції з квитками обліковують і оподатковують залежно від того, з чиєї вини скасували відрядження, чи повернув працівник квитки підприємству (а підприємство — залізниці) та чи відшкодували підприємству вартість квитків залізниця або працівник.

За повернення квитка залізниці/повернення частини коштів за квиток залізницею платник — покупець квитка має зменшити податковий кредит на усю суму вхідного ПДВ:

Оскільки розрахунок коригування від залізниці зменшує податкове зобов’язання, у ЄРПН його реєструє підприємство (платник ПДВ) — покупець квитка.

Невідшкодовану частину вартості квитка списують на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Варіант 2

Відрядження скасоване з вини працівника, працівник повернув квиток

Якщо відрядження скасували з вини працівника, то підприємство і працівник мають вирішити питання щодо відшкодування працівником частини, яку залізниця не відшкодовує. Відшкодовану працівником частину вартості квитка підприємство не визнає витратами, а списує на відповідний субрахунок погашення заборгованості працівника перед підприємством:

Платник зменшує податковий кредит із ПДВ за схемою, аналогічною до попереднього варіанта.

Тобто платник має скласти дві податкові накладні на виконання вимог підпункту «в» пункту 14.1.191, пункту 188.1 ПК та пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307:

Такої думки й податківці ( лист ДФС від 18.05.2017 № 268/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та відповідь у ЗІР, категорія 101.17).

Зазначені податкові накладні реєструють у загальному порядку в ЄРПН.

На суму негрошового додаткового блага (квитка) підприємство нараховує ПДФО за ставкою 18% із застосуванням натурального коефіцієнта 1,2195 ( п. 164.5 ПК). А от військовий збір (1,5%) розраховує без урахування такого коефіцієнта, адже це не передбачено ПК. Згодні з цим і податківці (ЗІР, категорія 132.05). ПДФО і військовий збір утримують із зарплати працівника.

Неповернений квиток, наданий працівнику на відрядження, яке скасували, є формальним приводом нарахувати ЄСВ. Адже відшкодування працівнику вартості проїзду не у відрядженні, у т. ч. у натуральній формі, є виплатою соціального характеру (пп. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). А отже, вартість такого квитка підпадає під базу нарахування ЄСВ (22%).

Розглянемо можливі ситуації на Прикладі.

Підприємство (платник ПДВ) придбало залізничний квиток для службового відрядження працівника вартістю 195,51 грн, у т. ч. ПДВ — 30,25 грн. Квиток залізниці підприємство оплатило у безготівковій формі на умовах попередньої оплати. Відрядження скасували. Подальші варіанти операцій на підприємстві:

з/п

          

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн

Д-т

К-т

Придбання та видача квитка працівнику:

1

Перераховано передоплату за квиток

371

311

195,51

2

Відображено право на податковий кредит із ПДВ

644/2

644/1

30,25

3

Нараховано податковий кредит із ПДВ на підставі податкової накладної

641/пдв

644/2

30,25

4

Отримано квиток

331

631

195,51

5

Відображено взаємозалік заборгованостей

631

371

195,51

6

Видано квиток працівнику

372

331

195,51

Варіант 1. Відрядження скасували не з вини працівника, працівник повернув квиток:

7.1

Працівник повернув квиток підприємству

331

372

173,51

8.1

Підприємство повернуло квиток залізниці

631

331

173,51

9.1

Залізниця повернула частину вартості квитка

311

631

173,51

10.1

Відкориговано суму податкового кредиту з ПДВ

641/пдв

644

–30,25

11.1

Списано на витрати невідшкодовану частину вартості квитка

949

372

22,00

Варіант 2. Відрядження скасували з вини працівника, працівник повернув квиток:

7.2

Працівник повернув квиток підприємству

331

372

173,51

8.2

Не відшкодовану залізницею частину квитка за згодою працівника утримали із його зарплати/працівник уніс на поточний рахунок/до каси підприємства
(195,51 – 173,51)

661, 311, 301

372

22,00

9.2

Підприємство повернуло квиток залізниці

631

331

173,51

10.2

Залізниця повернула частину вартості квитка

311

631

173,51

11.2

Відкориговано суму податкового кредиту з ПДВ

641/пдв

644

–30,25

Варіант 3. Працівник не повернув квитка, вартість квитка утримали з працівника:

7.3

Вартість квитка утримали за згодою працівника із його зарплати/працівник уніс на поточний рахунок/до каси підприємства

661, 311, 301

372

195,51

8.3

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ (звичайне постачання)

949

641/пдв

30,25

Варіант 4. Працівник не повернув квитка і не відшкодував його вартості:

7.4

Списана заборгованість працівника

949

372

195,51

8.4

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ (безоплатне постачання)

661

641/пдв

30,25

9.4

Утримано ПДФО з додаткового блага
(195,51 × 1,2195 × 18%)

661

641/пдфо

42,92

10.4

Утримано військовий збір із додаткового блага
(195,51 × 1,5%)

661

642/вз

2,93

11.4

Нараховано ЄСВ на виплату соцхарактеру (195,51 × 22%)

949

651

43,01

Операції з квитками не мають особливих нюансів стосовно оподаткування податком на прибуток. Так, об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат до оподаткування, визначений за правилами бухобліку і скоригований на різниці відповідно до положень ПК ( пп. 134.1.1 ПК). При цьому ПК не передбачає різниць щодо безоплатного надання працівникам квитків.

І насамкінець, навіть якщо відрядження не склалося, облікові поради «Головбуха» допоможуть своєчасно прийняти рішення і вжити заходів, щоб уберегти підприємство від неприємностей.

Директор підприємства сплатив корпоративною банківською карткою за проїзні документи залізничним транспортом у межах наказу про відрядження чотирьох співробітників. Як відобразити оприбуткування проїзних документів по звіту про використання коштів виданих на відрядження або під звіт від імені директора та подальшу видачу проїзних документів відрядженим співробітникам? Яким розрахунковим документом відзвітує директор?

Залізничні квитки, які підприємство придбаває та видає працівникам для службових відряджень, обліковують на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті». Зауважимо, що субрахунок 331 використовують тоді, коли для службового відрядження підприємство працівнику на проїзд видає не аванс (кошти), а придбаває та видає залізничні квитки.

При цьому придбати такі квитки цілком міг директор, розрахувавшись корпоративною карткою. У такому випадку він має відзвітувати за витрачені кошти, подавши авансовий звіт разом із підтвердними документами та квитками. Підтвердними документами будуть самі квитки. Адже відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР до розрахункових документів відноситься проїзний документ.

У подальшому такі квитки видають працівникам. Видачу оформляють актом довільної форми.

Відрядження особи за ЦПД

Відрядження сумісника

Звітування про відрядження

Оплата праці та витрат відрядженого

Відрядження працівника на автомобілі

Відшкодування витрат, понесених у відрядженні

Відрядження із корпоративною карткою

Відрядження у вихідний день

Скасування відрядження

Наслідки порушення порядку використання підзвітних коштів

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини