Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017

Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку.

Якщо платник податку на прибуток самостійно виявив помилки у раніше поданій податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до неї. При цьому варто пам’ятати, що виправляють лише ті помилки, що були виявлені до спливу трирічного строку давності ( п. 102.1 Податкового кодексу України; ПК).

Не подавати уточнюючий розрахунок можна, якщо підприємство зазначить відповідні уточнені показники у складі поточної декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого воно самостійно виявило ці помилки ( п. 50.1 ПК). Практичним втіленням такого способу виправлення помилок буде заповнення додатка ВП до декларації з податку на прибуток.

Тобто податкове законодавство вимагає виправляти самостійно виявлені помилки в раніше поданих податкових деклараціях, у т. ч. з податку на прибуток. Під час проведення документальних планових і позапланових перевірок платник податку вже не зможе подати уточнюючих розрахунків до податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період, що його перевіряє орган контролю ( п. 50.2 ПК).

Далі звернімося до методики виправлення помилок під час розрахунку податку на прибуток саме за допомогою уточнюючої декларації.

Штрафи та пеня в разі самостійного виправлення помилок

Платник податків, який самостійно виявив факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, має сплатити так званий «самоштраф», розмір якого залежить від методу виправлення помилок.

Так, у разі застосування уточнюючого розрахунку потрібно сплатити суму недоплати і штраф у розмірі 3% такої суми до подання відповідного уточнюючого розрахунку. До того ж варто пам’ятати про обов’язкову сплату пені відповідно до вимог статті 129 ПК, яку визначають із розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, що діяла на день заниження.

Водночас існує норма, яка звільняє від нарахування пені, якщо зміни до податкової звітності встигли внести протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання ( п. 129.9 ПК).

Норма про звільнення від нарахування пені в разі самостійного виправлення помилок протягом 90 календарних днів з’явилася у ПК з 01.09.2015 завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» від 17.07.2015 № 655-VIII. На думку податківців ( лист ДФС від 09.10.2015 № 21492/6/99-99-15-04-02-15), цей Закон прямо не передбачає його зворотної дії в часі, тому право звільнитися від нарахування пені застосовують до правовідносин, які виникли з 01.09.2015. Тобто до відносин, коли граничний термін сплати грошового зобов’язання з податку на прибуток припадає на дату після 01.09.2015.

Якщо ж граничний термін сплати грошового зобов’язання настав до 01.09.2015, доведеться нарахувати пеню. До того ж потрібно зважати на те, що обов’язок її нарахування виникає після спливу десятиденного строку для сплати податку, відлік якого починається від фактичного граничного терміну подання податкової декларації за відповідний період ( п. 57.1 ПК, постанова ВСУ від 09.06.2015 у справі № 21-18а15). Із цим правилом нарахування пені погоджуються і податківці ( лист ДФС від 09.10.2015 № 21492/6/99-99-15-04-02-15).

Отже, у разі самостійного виправлення помилок «самоштраф» нараховують, коли занижено податкове зобов’язання з податку на прибуток. А право на звільнення від нарахування пені застосовують до випадків, коли граничний термін сплати відповідного грошового зобов’язання настав після 01.09.2015.

Форма уточнюючої декларації з податку на прибуток

Виправлення помилок у «старих» деклараціях

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Витрати у відрядженні: добові, проїзд, проживання, інші
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль