Головбух

Різниці, на які коригують фінрезультат «малодохідники»

Фундаментом для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, визначений на підставі відповідної фінзвітності. Саме його зобов’язані коригувати на всі різниці, передбачені Податковим кодексом України (ПК), «високодохідні» платники податку на прибуток. Тобто ті, у яких бухгалтерський річний дохід за звітний період перевищує 20 млн. грн.

Утім, ніхто не забороняє долучитися до коригувальних різниць, передбачених розділом ІІІ ПК, і платникам податку, які не дотягують до цього розміру. Ці, так звані «малодохідні», платники податку на прибуток можуть за власним бажанням коригувати фінрезультат за тими самими правилами, встановленими розділом ІІІ ПК, що й «високодохідні» платники. Є й альтернативний виграшний варіант: «малодохідні» платники податку на прибуток можуть не застосовувати коригувальних різниць розділу ІІІ ПК, окрім збитків минулих років ( пп. 134.1.1 ПК).

На практиці у платників податку на прибуток із року в рік може кружляти 20-мільйонна карусель. До чого це може призвести, пояснимо далі.

Практика застосування критерію «високодохідності»

Для прикладу візьмемо ситуацію, коли за підсумками 2015 року бухдохід платника податку перевищував 20 млн. грн. Тоді під час складання декларації з податку на прибуток за 2015 рік «високодохідний» платник був зобов’язаний застосовувати різниці з розділу ІІІ ПК. 2016 рік для такого платника виявився не таким продуктивним, тобто дохід був меншим від 20 млн. грн. Тож цей новоспечений «малодохідний» платник податку, визначаючи об’єкт оподаткування за підсумками 2016 року, може прийняти рішення не застосовувати різниці з розділу ІІІ ПК. Для інформування податківців про таке рішення передбачене спеціальне поле у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 ( далі — Декларація-2016).

Перейдімо до іншого випадку.

За 2015 рік бухдохід платника податку на прибуток був меншим за 20 млн. грн. Зрозуміло, що такий платник податку мав право відмовитися від коригувальних різниць із розділу ІІІ ПК, про що і заявив у декларації з податку на прибуток за 2015 рік. Дохід за наступний рік перевищив 20 млн. грн., тож за звітний 2016 рік він уже коригуватиин фінрезультат на такі різниці.

Наведемо ще один приклад.

У 2016 році, як і в 2015-му, бухдохід не перевищував 20 млн. грн. Але платник податку «погарячкував» і в декларації з податку на прибуток за 2015 рік не поставив у спеціальному полі позначку про непроведення коригування.

Одразу спадає на думку, що йому доведеться коригувати фінрезультат також за 2016 рік. Позаяк за підпунктом 134.1.1 ПК від коригування можна відмовитися лише один раз протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Адже про прийняте рішення платник податку зазначає у декларації з податку на прибуток, яку подає за перший рік такої безперервної сукупності років.

Виходить, що, не відмовившись від коригувань за 2015 рік, платник податку мусить і за підсумками 2016 року коригувати фінрезультат. Та не все безнадійно. Адже податківці пояснили, що такий платник податку може скористатися правом не застосовувати коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, визначені розділом III ПК. Для цього йому доведеться подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток за 2015 рік, позначивши в ній про прийняте рішення не застосовувати коригування фінрезультату до оподаткування (підкатегорія 102.23.02 ЗІР). Як кажуть, платник податку «вб’є двох зайців»: виправить «помилковий» об’єкт оподаткування за 2015 рік і не застосовуватиме різниці з розділу ІІІ ПК за підсумками 2016 року.

Різниці для «малодохідних» підприємств

Різниці в разі зміни системи оподаткування

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини