text
Головбух

Розрахунки в інвалюті, закордонні рахунки й інвестиції — новації від НБУ

Ділова активність українських суб’єктів господарювання у зовнішньоекономічній сфері дедалі зростає. Це, своєю чергою, зумовлює необхідність лібералізації валютного законодавства, умов обігу інвалюти і водночас запровадження справедливого валютного контролю з боку держави. І саме НБУ сприяє сучасним змінам у валютному регулюванні. Яким самі — дізнайтеся тут і зараз.

Першим кроком назустріч суб’єктам господарювання стала постанова Правління НБУ від 22.02.2017 № 13 ( далі — Постанова № 13). Попри свій «нещасливий» номер цей документ вивів з-під обов’язкового продажу на МВРУ кошти в інвалюті, що надходять у вигляді грошового забезпечення (гарантійний внесок, застава, завдаток, депозит, гарантія) участі нерезидента в аукціонах/торгах/тендерах ( п. 2 постанови Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 № 410; далі — Постанова № 410).

Водночас Постанова № 13 скасувала грошове забезпечення пропозиції (гарантія, застава, завдаток, депозит) з метою участі нерезидента у конкурсних торгах під час здійснення державних закупівель. У такий спосіб пункт 2 Постанови № 410 приведено у відповідність до вимог чинного законодавства про публічні закупівлі.

НБУ визначив безстрокову дію Постанови № 410, крім її пункту 1, який для розрахунків за експортно-імпортними операціями встановляє правило «120 календарних днів», та пункту 2 цієї Постанови. Обидві норми діятимуть до 16.06.2017 включно.

Завдяки Постанові № 13 збільшено загальну сума коштів в інвалютах, що розміщені на поточних і депозитних рахунках клієнта, на балансових рахунках 2602 «Кошти в розрахунках суб’єктів господарювання» як грошове забезпечення (покриття) клієнта за гарантіями/контргарантіями/резервними акредитивами, — з 25 000 доларів США (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до відповідних валют) до 100 000 доларів США. Це вельми важливо, бо уповноважений банк не має права купувати інвалюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізособи), який має таке інвалютне грошове забезпечення (покриття) в уповноваженому банку ( пп. 14 п. 6 Постанови № 410).

Крім Постанови № 13, у редагуванні Постанови № 410 активну участь взяли інші постанови Правління НБУ:

  • від 23.02.2017 № 14, яка зняла заборону на здійснення фізособами операцій у готівковій формі на підставі індивідуальних ліцензій НБУ;
  • від 14.03.2017 № 21 ( далі — Постанова № 21). Цей документ набирає чинності 22.03.2017, а його головна мета — приведення окремих норм Постанови № 410 у відповідність до змін, пов’язаних із проведенням банками аналізу та перевірки документів про фінансові операції клієнтів і формуванням реєстрів операцій з купівлі/перерахування за межі України інвалюти або перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів.

Крім того, Постанова № 21 оновила підпункт 11 пункту 6 Постанови № 410. Відтепер гривні з рахунку 2900 «Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку» уповноважений банк може перераховувати для купівлі інвалюти. Звісно, якщо НБУ не висуває вимоги надати висновки/документи/інформацію про заборону здійснювати надалі окремі операції клієнта.

Постанова № 21 забороняє уповноваженим банкам купувати/перераховувати інвалюту або гривні за кордон з моменту отримання від НБУ такої заборони. Раніше банк не мав права купувати інвалюту за відсутності спецільного повідомлення НБУ та/або вимоги НБУ надати висновки/документи/інформацію стосовно операції клієнта.

Індивідуальні ліцензії на закордонні інвестиції

Інвестування за кордоном стає дедалі більш популярним. Але існують певні обмеження щодо закордонних інвестицій. Їх встановлює Інструкція про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон, затверджена постановою Правління НБУ від 16.03.1999 № 122 ( далі — Інструкція № 122). Нещодавно такі обмеження було розширено постановою Правління НБУ від 21.02.2017 № 12 ( далі — Постанова № 12).

Так, підстави для відмови у видачі ліцензії, внесення змін і доповнень до неї, для тимчасового призупинення розгляду клопотання резидента про видачу ліцензії наведено в пункті 4.1 Інструкції № 122. Такими підставами, зокрема, вважають невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства України; виявлення у цих документах недостовірної інформації. Постанова № 12 розширила перелік підстав для відмови, додавши виявлення у поданих документах інформації про те, що учасником операції з інвестування за кордон або особою, на користь чи в інтересах якої провадять цю операцію, є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) у країні, яку ВРУ визнала державою-агресором (державою-окупантом).

Пізніший норматив — постанова Правління НБУ від 23.02.2017 № 14 ( далі — Постанова № 14), навпаки, спростила порядок отримання ліцензії. У ній визначено, що не потребує індивідуальної ліцензії НБУ проведення розрахунків:

Розміщення валютних цінностей резидентів на закордонних рахунках

Особливості здійснення валютних операцій

Аналіз і перевірка документів під час здійснення фіноперації

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль