Головбух

Виплати померлому працівникові: кому, скільки та на якій підставі

У разі смерті працівника бухгалтерові необхідно визначити суму заборгованості перед померлим працівником, яку виплатити родичам померлого. Розглянемо, як оподаткувати й відобразити у звітності остаточний розрахунок суми, що належить померлому працівникові.

У разі смерті працівника підприємство зобов’язане здійснити щодо нього остаточний розрахунок, тобто розрахувати і виплатити:

Такі виплати, що належали працівникові, але не були ним одержані за життя, передають членам його сім’ї, а за їх відсутності — спадкоємцям ( ст. 1227 Цивільного кодексу України; ЦК). Грошову компенсацію за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачують спадкоємцям ( ч. 6 ст. 83 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

З огляду на зазначене можна дійти висновку про те, що обов’язковою умовою для визнання особи членом сім’ї спадкодавця й одержання права на виплату перелічених коштів є факт спільного проживання з ним. Однак є винятки. Так, фахівці Мін’юсту (лист від 02.07.2007 № Ш-10310) визначили, що:

Оскільки ЦК не згадує про наявність жодних переваг в одержанні сум соціальних виплат одних членів сім’ї перед іншими (наприклад, батьків, дітей, вдови або вдівця перед дідом і бабою спадкодавця), ці суми виплат порівну розподіляють між особами, які звернулися за їх одержанням.

Для отримання належних виплат особа (член сім’ї померлого) має звернутися до роботодавця з відповідною заявою та усіма підтвердними документами. До таких належать:

Інші члени сім’ї мають підтвердити свою кровну спорідненість і факт спільного проживання з померлим. Документальним підтвердженням спільного проживання є, зокрема, довідка про склад сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб), яку видає відділ ведення реєстру територіальної громади чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив, виконавець послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку) за місцем проживання особи.

Якщо жоден член сім’ї не звернеться до підприємства, щоб одержати виплати, такі суми переходять до складу спадщини. Тобто отримати їх зможуть уже лише спадкоємці на підставі свідоцтва про спадщину.

Загальний строк, протягом якого спадкоємці можуть прийняти спадщину, становить шість місяців. Його перебіг починається від моменту відкриття спадщини ( ст. 1270 ЦК). Якщо протягом встановленого строку ніхто не заявив про бажання отримати спадщину, її визнають відумерлою ( ст. 1277 ЦК). Спадщина, яку суд визнав відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно — за його місцезнаходженням.

Зарплата

Працівникові видали аванс, а він у тому самому місяці помер. Чи вважати цей аванс боргом перед підприємством? Як закрити аванс в обліку?

Законодавство зобов’язує виплачувати заробітну плату працівникам регулярно у робочі дні не рідше ніж двічі на місяць. При цьому слід дотримати двох умов:

Зважаючи на це виплатити працівникові аванс (зарплату за першу половину місяця) потрібно із 16-го по 22-ге число, а власне зарплату — із 1-го по 7-ме число наступного місяця.

Отже, виданий аванс не є боргом померлого працівника перед підприємством. Це частина заробітної плати, яку виплатили за фактично відпрацьований ним час. Тому на дату звільнення у зв’язку зі смертю зробіть проведення з нарахування зарплати: дебет рахунку витрат, до яких відносили зарплату працівника, із кредитом субрахунку 661 «Розрахунки за заробітною платою».

Компенсація за невикористану відпустку

Лікарняні

Строки виплати

Оподаткування виплат

Відображення виплат у формі № 1ДФ

Звіт з ЄСВ

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини