Виплати померлому працівникові: кому, скільки та на якій підставі

1 березня 2017

У разі смерті працівника бухгалтерові необхідно визначити суму заборгованості перед померлим працівником, яку виплатити родичам померлого. Розглянемо, як оподаткувати й відобразити у звітності остаточний розрахунок суми, що належить померлому працівникові.

У разі смерті працівника підприємство зобов’язане здійснити щодо нього остаточний розрахунок, тобто розрахувати і виплатити:

Такі виплати, що належали працівникові, але не були ним одержані за життя, передають членам його сім’ї, а за їх відсутності — спадкоємцям ( ст. 1227 Цивільного кодексу України; ЦК). Грошову компенсацію за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачують спадкоємцям ( ч. 6 ст. 83 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

З огляду на зазначене можна дійти висновку про те, що обов’язковою умовою для визнання особи членом сім’ї спадкодавця й одержання права на виплату перелічених коштів є факт спільного проживання з ним. Однак є винятки. Так, фахівці Мін’юсту (лист від 02.07.2007 № Ш-10310) визначили, що:

Оскільки ЦК не згадує про наявність жодних переваг в одержанні сум соціальних виплат одних членів сім’ї перед іншими (наприклад, батьків, дітей, вдови або вдівця перед дідом і бабою спадкодавця), ці суми виплат порівну розподіляють між особами, які звернулися за їх одержанням.

Для отримання належних виплат особа (член сім’ї померлого) має звернутися до роботодавця з відповідною заявою та усіма підтвердними документами. До таких належать:

Інші члени сім’ї мають підтвердити свою кровну спорідненість і факт спільного проживання з померлим. Документальним підтвердженням спільного проживання є, зокрема, довідка про склад сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб), яку видає відділ ведення реєстру територіальної громади чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив, виконавець послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку) за місцем проживання особи.

Якщо жоден член сім’ї не звернеться до підприємства, щоб одержати виплати, такі суми переходять до складу спадщини. Тобто отримати їх зможуть уже лише спадкоємці на підставі свідоцтва про спадщину.

Загальний строк, протягом якого спадкоємці можуть прийняти спадщину, становить шість місяців. Його перебіг починається від моменту відкриття спадщини ( ст. 1270 ЦК). Якщо протягом встановленого строку ніхто не заявив про бажання отримати спадщину, її визнають відумерлою ( ст. 1277 ЦК). Спадщина, яку суд визнав відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно — за його місцезнаходженням.

Зарплата

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Витрати у відрядженні: добові, проїзд, проживання, інші
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль