Резерв забезпечень оплати відпусток

20 березня 2017

Кожному працівникові гарантоване право на щорічну оплачувану відпустку. Тому підприємство має заздалегідь подбати про своєчасну виплату відпускних та створити так званий резерв відпусток. Розповімо, для чого його створювати та як відображати в обліку.

Підприємство має своєчасно та повністю виплатити працівникам, які йдуть у щорічну відпустку, всі належні суми відпускних або суми компенсацій за дні не використаних ними відпусток. Виплачують ці гроші за рахунок забезпечення оплати відпусток, порядок створення якого має бути передбачений у наказі про облікову політику підприємства. По суті, це своєрідний резервний фонд, що його за сталою традицією бухгалтери іменують «резервом відпусток».

Обов’язок створювати резерв відпусток

Майже кожне підприємство зобов’язане створити забезпечення на оплату щорічних основних і додаткових відпусток, компенсацій за невикористані дні відпустки й відповідних внесків, пов’язаних із такими виплатами. Доведемо цю тезу.

Право на відпустку

Громадяни України й так само іноземні громадяни, які перебувають у трудових відносинах, мають право на відпустку ( ст. 74 Кодексу законів про працю України; ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки). За загальним правилом, відпустка триває не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік зі збереженням на цей період місця роботи (посади) і заробітної плати.

Отже, у підприємства виникає зобов’язання оплатити працівникам у майбутньому дні відпусток, а також виплатити їм компенсацію за невикористані відпускні дні.

Зобовʼязання щодо оплати відпусток

У разі створення забезпечення на оплату відпусток йдеться про зобов’язання, тож звернімося до П(С)БО 11 «Зобов’язання». У його пункті 13 записано, що для відшкодування майбутніх операційних витрат, зокрема на оплату відпусток, на підприємстві створюють відповідне забезпечення. Відрахування до цього резерву щомісячні, а його використання є цільовим ( п. 17 П(С)БО 11). Дублює наведену вище норму й пункт 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам»: виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнають зобов’язаннями через створення забезпечення у звітному періоді.

Позиція Мінфіну

До речі, створення резерву відпусток цілком відповідає вимогам пункту 14 П(С)БО 11, бо ж унаслідок минулих подій (відпрацьованого перед відпусткою часу) в підприємства виникають зобов’язання щодо оплати відпустки. А погашення призводить до зменшення ресурсів, що втілюють у собі економічні вигоди. До того ж оцінку таких зобов’язань можна визначити розрахунково ( п. 14 П(С)БО 11).

Мінфін неодноразово підкреслював обов’язковість створення резерву відпусток: листи від 24.05.2007 № 31-34000-10-10/10654, від 23.01.2014 № 31-34000-10-10/10654, від 29.07.2009 № 31-34000-20-9/20640, у якому, зокрема, наголосив на обов’язковому створенні резерву й на додаткові відпустки.

До того ж у листі від 09.06.2006 № 31-34000-20-25/12321 Мінфін запевняє, що норма, встановлена пунктом 13 П(С)БО 11 і пунктом 7 П(С)БО 26, є імперативною для підприємства. Тобто її слід суворо дотримувати.

Утім, є певні категорії суб’єктів підприємництва, яких вимога щодо створення резерву відпусток оминає ( п. 8 розд. І П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»). Йдеться про:

Нагадаємо, що юрособами — суб’єктами мікропідприємництва вважають суб’єктів малого підприємництва, у яких середньооблікова кількість працівників за календарний рік не перевищує 10 осіб, а річний дохід не перевищує суми, еквівалентної 2 млн. євро ( ч. 3 ст. 55 Господарського кодексу України).

Резерв відпусток не створено: визначаємося з відповідальністю

Порядок формуваннярезерву відпусток

Використання резерву відпусток

Облік резерву відпусток

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Безплатно в Expertus:Головбух
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль