Встановлюємо режим неповного робочого часу

6 березня 2017

Дедалі більше підприємств, аби зменшити витрати на оплату праці, вдаються до запровадження режиму неповного робочого часу. Як правильно оформити переведення працівників на такий режим роботи, не порушиючи букви закону? Як такі зміни вплинуть на нарахування виплат працівникам?

Нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Таку норму встановлює стаття 50 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Разом з тим за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом можна встановлювати режим неповного робочого часу. Бажання «працювати менше» може ініціювати як роботодавець, так і працівник ( ст. 56 КЗпП). Законодавство дозволяє встановлювати режим неповного робочого часу одразу під час прийняття працівника на роботу або згодом.

Варіації неповного робочого часу:

Мінсоцполітики наказом від 10.10.1998 № 7 затвердило Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці ( далі — Рекомендації).

Так, ненормований робочий день не рекомендують застосовувати для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем.

Ненормований робочий день можна застосовувати, у першу чергу, для осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі (п. 5 Рекомендацій). За роботи з неповним робочим днем її тривалість чітко визначена (певна кількість годин на день).

Якщо працівника систематично залучають до роботи понад встановлену тривалість робочого часу, перепрацьовані години кваліфікують як надурочні, що підлягають подвійній оплаті згідно зі статтею 106 Кодексу законів про працю України.

Підприємство самостійно визначає в колективному договорі перелік професій і посад, до яких можна застосовувати ненормований робочий день, та відповідно встановлює тривалість щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день за кожним видом робіт, професій, посад. При цьому враховує періодичність виконання робіт понад встановлену тривалість робочого часу, коло обов’язків і обсяг виконаних робіт.

Якщо за специфікою роботи працівник із неповним робочим днем періодично виконує основну роботу поза межами робочого часу, йому можна встановити ненормований робочий день і щорічну додаткову відпустку на умовах, визначених у колективному договорі.

Зауважимо, що Рекомендації не є нормативно-правовим актом, позаяк не зареєстровані в Мін’юсті. Закон не забороняє застосовувати ненормований робочий день для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем. На цьому акцентує увагу Мінсоцполітики ( лист від 22.07.2015 № 431/13/133-15).

Неповний робочий час: тривалість роботи напередодні святкових днів

Згідно зі статтею 53 КЗпП напередоднi святкових i неробочих днiв ( ст. 73 КЗпП) тривалiсть роботи працiвникiв, крiм працiвникiв, зазначених у статті 51 КЗпП, скорочується на одну годину як за пʼятиденного, так i за шестиденного робочого тижня.

Згiдно зi статтею 56 КЗпП неповний робочий час (неповний робочий день або неповний робочий тиждень) установлюється за угодою мiж працiвником та роботодавцем й оплата в такому разi провадиться пропорцiйно до вiдпрацьованого часу або залежно вiд виробiтку. На умовах неповного робочого часу працюють також i працiвники-сумiсники.

Тому стаття 53 КЗпП поширюється на працiвникiв, якi працюють за пʼятиденним чи шестиденним робочим тижнем з установленою законодавством нормою робочого часу. Для працiвникiв, якi працюють на умовах неповного робочого часу, ця норма не застосовується, тобто тривалiсть їхньої роботи напередоднi святкових i неробочих днiв не скорочується.

Відповідно до статті 53 Кодексу законів про працю України (КЗпП) напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

Виняток становлять працівники, які працюють за скороченою тривалістю робочого часу. Зокрема, це працівники віком від 15 до 18 років, працівники, зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці ( ст. 51 КЗпП).

Також не скорочується тривалість роботи напередодні святкових і неробочих днів для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу. Такого ж висновку доходять і фахівці Мінсоцполітики у листах від 28.08.2015 № 395/13/116-14 та № 397/13/116-14.

Тому тривалість роботи працівника, який працює дві години на день, напередодні свят робочий день не скорочується.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Узгоджуємо режим неповного робочого часу під час працевлаштування

Переводимо працівників на режим неповного робочого часу

Відображаємо режим неповного робочого часу у табелі обліку робочого часу

Оплачуємо неповний робочий час

Розраховуємо декретні жінці, яка працювала неповний робочий час

Відповідаємо за порушення

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Безплатно в Expertus:Головбух
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль