Головбух

РРО: реєстрація та зняття з обліку

Правила реєстрації РРО

Розрахунки за продані товари/послуги готівкою та з використанням платіжних карток суб’єкти господарювання мусять проводити, використовуючи зареєстровані РРО. Нагадаємо підприємцям правила реєстрації РРО.

Процедуру реєстрації РРО встановлено в Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженому наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 ( далі — Порядок № 547).

Та перш ніж говорити про реєстрацію, нагадаємо, які РРО можуть використовувати суб’єкти господарювання. У цьому допоможе Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій ( далі — реєстр РРО). Саме він визначає перелік моделей РРО та їх модифікацій, які пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ( ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР, п. 1 Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 29.08.2002 № 1315; далі — Положення № 1315).

Реєстр РРО містить інформацію щодо:

Реєстр РРО та зміни до нього ДФС оприлюднює на своєму офіційному сайті й у друкованих засобах масової інформації (п. 10 Положення № 1315).

Портативний РРО застосовують, коли доставляють товар покупцеві. Реєструють портативний РРО у загальному порядку на господарську одиницю що є стаціонарним або пересувним об’єктом, у т. ч. транспортним засобом ( лист ДФС від 08.05.2018 № 2064/6/99-99-08-02-01-15/ІПК).

У заяві на реєстрацію портативного РРО зазначають назву й адресу господарської одиниці, де реалізовуватимуть товари (надаватимуть послуги) та проводитимуть розрахункові операції, де буде КОРО на РРО і зберігатимуть поточну РК.

Коли портативний РРО зареєстрували за адресою стаціонарного об’єкта, такий РРО, КОРО та РК використовують за цією адресою. Розрахунковий документ, що засвідчує доставку (продаж) товару (надання послуги), має містити адресу розташування цього стаціонарного об’єкта.

Портативний РРО можна зареєструвати на кур’єрську службу доставки (автомобіль тощо). Його використовуватиме кур’єр безпосередньо на місці реалізації товару (місці проведення розрахунків). Коли портативним РРО користується кур’єрська служба доставки, у розрахунковому документі можуть зазначати не адресу стаціонарного об’єкта, а реквізити транспортного засобу, який доставив товар (надав послугу) споживачеві.

Щоб зареєструвати РРО, суб’єкт господарювання надає документи на право власності/право користування транспортним засобом

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджено наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 ( далі — Порядок № 547).

Відповідно до пункту 4 глави 2 розділу ІІ Порядку № 547 суб’єкт господарювання ( далі — СГ) подає до податкового органу такі документи:

Тобто без наявності такої господарської одиниці РРО не буде зареєстровано.

Що стосується окремих вимог до приміщення, персоналу, санітарних норм тощо, то їх перелік зазначено в Порядку провадження торговельної діяльності та правилах торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою КМУ від 15.06.2006 № 833 ( далі — Порядок № 833).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 833 СГ може мати:

При цьому в пункті 7 Порядку № 833 зазначено, що торговельними об’єктами є:

СГ повинен забезпечити відповідність приміщення (місця) для провадження діяльності у сфері торгівлі і ресторанного господарства необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі та устаткування — вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробництва та продажу відповідних товарів, а також охорони праці ( п. 10 Порядку № 833).

Що стосується наявності касира згідно з штатним розписом, то в пункті 23 Порядку № 833 зазначено, що проводити розрахунки з покупцями може касир або інший працівник.

Що стосується основних санітарних вимог до підприємства торгівлі та його працівників, то пунктами 32–35 Порядку № 833 передбачено обов’язок суб’єкта господарювання утримувати торговельні та складські приміщення, а також прилеглу до них територію відповідно до санітарних норм; зазначено вимоги до працівників, приміщення, охорони праці тощо.

При здійснені торговельної діяльності обов’язково слід дотримуватися Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 № 126.

При здійсненні торговельної діяльності слід також уважно ознайомитися з главою 30 Господарського кодексу України, в якій перелічені види торговельної діяльності, та зі статтями 698–711 Цивільного кодексу України, в яких зазначається важлива інформація про договори купівлі-продажу тощо, а також з нормами Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

В залежності від того, яким видом діяльності планує займатися підприємство, можуть використовуватись інші нормативно-правові документи та застосовуватись їх вимоги (торгівля лікарськими та наркотичними засобами, прекурсорами; торгівля паливом в мережі АЗС; торгівля генетичними продуктами тощо).

Йдеться про ситуацію, коли повірений у договорі доручення — ФОП на єдиному податку 3 групи здійснює продаж товарів довірителя через РРО. Довіритель — юрособа на загальній системі оподаткування. При цьому також розглянуто питання, що вважається доходом ФОП, який працює за договором доручення?

Відповідно до пункту 292.1 Податкового кодексу України (ПК), доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений пунктом 292.3 ПК.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Щодо доходу повіреного, то відповідно до пункту 292.4 ПК у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є с ума отриманої винагороди повіреного (агента).

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР ( далі — Закон про РРО) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (РРО).

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджено наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 ( далі — Порядок № 547). Цей порядок поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.

Реєстрація РРО здійснюється у податковому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків ( п. 3 глави 2 розд. ІІ Порядку № 547).

Отже, суб’єкт господарювання (у нашому випадку — повірений), який здійснює готівкові розрахунки з покупцями, зобов’язаний зареєструвати РРО відповідно до Порядку № 547.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

З ким укладають договір на обслуговування РРО

Хто реєструє РРО

Які документи потрібні для реєстрації РРО

У який строк розглянуть реєстраційну заяву

У який строк РРО переводять у фіскальний режим

Як оформлюють реєстраційне посвідчення РРО

Чи оприлюднюють інформацію про реєстрацію РРО

Як зареєструвати резервний РРО

Зняття РРО з обліку

Розпломбування РРО

Документи для зняття РРО з обліку

Підтвердження зняття РРО з обліку

Вимушене зняття РРО з обліку

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини