Головбух

Обмеження готівкових розрахунків

Зважати на обмеження готівкових розрахунків доводиться повсякчас. То засновник бажає внести позику готівкою, то працівник надав документи на придбані власним коштом товари. От і постають запитання, чи слід застосовувати обмеження. Нагадаємо про граничні суми розрахунків готівкою і розглянемо декілька ситуацій, пов’язаних із готівковими розрахунками.

Підприємства (підприємці) мають право розраховуватися між собою та з фізичними особами готівкою. Але суми таких розрахунків протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами обмежені. Платежі понад встановлені граничні суми слід проводити через банки або небанківські фінансові установи. А саме — перераховувати кошти з поточного рахунку на поточний рахунок або вносити кошти до банку/небанківської фінансової установи для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими проводять розрахунки протягом дня, не обмежується.

Такі вимоги до підприємств (підприємців) встановлює пункти 5 та 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 ( далі — Положення № 148).

Готівкові обмеження стосуються також розрахунків за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за готівкові кошти, одержані за допомогою електронного платіжного засобу.

Не зважати на обмеження можна, розраховуючись із бюджетами і державними цільовими фондами, вносячи добровільні пожертви й надаючи благодійну допомогу, використовуючи кошти, видані на відрядження.

Граничні суми розрахунків готівкою

Готівкові обмеження визначені пунктами 6 та 7 Положення № 148.

Так, граничну суму розрахунків готівкою протягом одного дня між підприємствами (підприємцями) обмежено 10 тис. грн. Фізична особа може розрахуватися з підприємством (підприємцем) протягом одного дня сумою 50 тис. грн.

Як бачимо, Положення № 148 встановлює для готівкових розрахунків за участю підприємств (підприємців) граничну суму в межах одного дня.

Працівник, діючи від імені підприємства, придбав ноутбук, вартість якого перевищує 10 000 грн. Після цього працівник подав до бухгалтерії авансовий звіт з чеком. Чи порушено ліміт готівкових розрахунків?

Пунктом 6 Положення № 148 установлено граничні суми розрахунків готівкою, зокрема, підприємств (підприємців) між собою ― у розмірі 10 000 грн., а також фізичної особи з підприємством (підприємцем) ― у розмірі 50 000 грн.

Позаяк працівник діяв саме від імені підприємства та придбавав ноутбук від іншого підприємства (підприємця), то потрібно зважати на граничний ліміт готівкових розрахунків у сумі 10 000 грн.

Отже, якщо сума готівкової операції працівника підприємства, який діяв від імені підприємства, перевищила 10 000 грн., у такому разі маємо порушення ліміту готівкових розрахунків.

Подібне роз’яснення надавав і НБУ ( лист від 30.01.2014 № 27-011/3958).

Йдеться про ситуацію, коли підприємство розрахувалось в магазині за товари платіжною карткою на суму більше 10 000 грн.

Ні, не поширюється.

Підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізособами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених пунктами 6 та 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148:

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

Платіжна картка — електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується, зокрема, для ініціювання переказу коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб ( п. 1.27 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 №  2346-III).

Отже, обмеження щодо граничної суми розрахунків готівкою не поширюється на розрахунки, які проводяться із застосуванням електронних платіжних засобів (платіжних карток).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Підприємство бажає купити меблі на суму 56000 грн. Як розрахуватися з постачальником у готівковій формі, якщо він хоче оплату тільки готівкою і однією сумою?

Згідно з пунктом 6 Положення № 148, підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах установлених граничних сум розрахунків готівкою. Кількість таких підприємств (підприємців), з якими проводяться готівкові розрахунки, не обмежується. Розрахунки понад зазначену суму повинні проводитися в безготівковому порядку.

Тож, відповідно до пункту 6 Положення № 148, готівкові платежі одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня дозволено проводити на суму не більше 10000 грн.

Отже, сплата підприємством постачальнику вартості меблів одним платежем на суму 56000 грн. буде порушенням готівкових розрахунків.

Сума перевищення в розмірі 46000 грн. (56000 – 10000) розрахунково додається одноразово до залишку коштів у касі платника на кінець дня, в якому здійснена така оплата, і отримана сума порівнюється із затвердженим лімітом каси. За перевищення встановленого ліміту залишків готівки в касі встановлена штрафна санкція у вигляді двократного розміру понадлімітної суми за кожен день перевищення.

Отже, розрахунок з постачальником меблів одним платежем для підприємства не вигідний. Це має розуміти і постачальник. Постачальнику нічого не варто виписати один документ на відвантаження (накладну) і кілька розрахункових документів в різні дні (до 10000 грн.) на оплату.

Якщо ж постачальник побоюється, що замовивши меблі, покупець їх потім відмовиться купувати, то для вирішення цієї ситуації можна зробити такі кроки.

Потрібно просити постачальника здійснити відвантаження меблів частинами і за кожну з них частинами до 10000 грн. розраховуватися. А для того, щоб у постачальника була впевненість в тому, що покупець дійсно викупить всю партію меблів, по можливості надати йому будь-які інші гарантії або просити його здійснювати відвантаження тієї чи іншої одиниці меблів в різних партіях. Наприклад, у першій партії відвантажити кришку від стола, а в третій — ніжки до нього.

Якщо ж постачальник не хоче йти назустріч покупцеві, то може краще пошукати іншого? А якщо вже зовсім безвихідне положення, то вже краще нехай директор розрахується з постачальником власними коштами, а підприємство потім купить у нього ці меблі, сплативши ПДФО. Все одно це буде вигідніше, ніж заплатити при перевірці як мінімум 80000 грн. штрафних санкцій.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Операції, до яких застосовують готівкові обмеження

Готівкові розрахунки через касу банку без обмежень

Розрахунки підприємств (підприємців) між собою

Розрахунки підприємств (підприємців) з фізособами

Розрахунки фізосіб між собою

Відповідальність за порушення готівкових обмежень

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини