Головбух

Продаж товару у кредит: податкові й облікові наслідки

Ситуація, коли у продавця є необхідний покупцеві товар, а в останнього бракує коштів на його придбання, є досить поширеною. Звичайно, можна звернутися до банку за грошовим кредитом. Однак це надто втратно. Пропонуємо інший вихід — скористатися можливістю придбати товар у кредит. Які правові аспекти та податкові наслідки очікують на обох контрагентів, дізнаємося далі.

Продаж товару в кредит є одним із різновидів операцій купівлі-продажу. Відповідно, сторонами договору купівлі-продажу товару в кредит є продавець і покупець. Причому цивільне законодавство не обмежує коло учасників такого договору. Ними можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, як резиденти, так і нерезиденти.

Суть договору купівлі-продажу товару в кредит полягає в тому, що покупець може розрахуватися за отриманий товар не одразу, а частинами (розстрочення платежу) або повною сумою через деякий час (відстрочення платежу). Тобто зазначений договір можна укладати із розстроченням або відстроченням платежу ( ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК).

Істотними умовами договору продажу товару в кредит, як і будь-якого іншого договору купівлі-продажу, є предмет договору (товар), ціна товару, порядок та строки оплати. А для договору продажу товару в кредит із розстроченням платежу, крім зазначених, істотною умовою є розміри розстрочених платежів і строки оплати кожного платежу.

Кілька слів про ціну. Продавець передає товар за ціною, встановленою сторонами у договорі. Зміна ціни на товар, проданий у кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором.

Особливості правовідносин між сторонами договору купівлі-продажу товару в кредит встановлюють статті 694, 695 та 697 ЦК. Передусім вони спрямовані на захист інтересів продавця:

Крім того, договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару.

Проценти за кредит

Договір купівлі-продажу може передбачати обов’язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит. Проценти нараховують починаючи від дня передання товару продавцем ( ч. 5 ст. 694 ЦК).

Як бачимо, на відміну від вимог за фінансовим кредитом, який надає банк, зазначена норма ЦК не містить однозначної вимоги щодо обов’язку покупця сплачувати проценти за товарним кредитом. Отже, якщо в договорі купівлі-продажу товару в кредит не передбачено обов’язку покупця сплачувати проценти продавцеві, такий договір вважатимуть безпроцентним. Позаяк стаття 694 ЦК не встановлює граничного розміру процентів за користування товарним кредитом.

Враховуючи зазначене розмір процентів у договорі установлюють за домовленістю між продавцем і покупцем.

Процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною ( ст. 1056-1 ЦК). Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором встановлюють у договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів. Зокрема, в умовах економічної кризи такий договір може передбачати погашення процентів з урахуванням індексу інфляції або зміни курсу іноземної валюти.

Податкові наслідки товарного кредиту

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини