Продаж товару у кредит: податкові й облікові наслідки

22 лютого 2017

Ситуація, коли у продавця є необхідний покупцеві товар, а в останнього бракує коштів на його придбання, є досить поширеною. Звичайно, можна звернутися до банку за грошовим кредитом. Однак це надто втратно. Пропонуємо інший вихід — скористатися можливістю придбати товар у кредит. Які правові аспекти та податкові наслідки очікують на обох контрагентів, дізнаємося далі.

Продаж товару в кредит є одним із різновидів операцій купівлі-продажу. Відповідно, сторонами договору купівлі-продажу товару в кредит є продавець і покупець. Причому цивільне законодавство не обмежує коло учасників такого договору. Ними можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, як резиденти, так і нерезиденти.

Суть договору купівлі-продажу товару в кредит полягає в тому, що покупець може розрахуватися за отриманий товар не одразу, а частинами (розстрочення платежу) або повною сумою через деякий час (відстрочення платежу). Тобто зазначений договір можна укладати із розстроченням або відстроченням платежу ( ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК).

Істотними умовами договору продажу товару в кредит, як і будь-якого іншого договору купівлі-продажу, є предмет договору (товар), ціна товару, порядок та строки оплати. А для договору продажу товару в кредит із розстроченням платежу, крім зазначених, істотною умовою є розміри розстрочених платежів і строки оплати кожного платежу.

Кілька слів про ціну. Продавець передає товар за ціною, встановленою сторонами у договорі. Зміна ціни на товар, проданий у кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором.

Особливості правовідносин між сторонами договору купівлі-продажу товару в кредит встановлюють статті 694, 695 та 697 ЦК. Передусім вони спрямовані на захист інтересів продавця:

Крім того, договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару.

Проценти за кредит

Договір купівлі-продажу може передбачати обов’язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит. Проценти нараховують починаючи від дня передання товару продавцем ( ч. 5 ст. 694 ЦК).

Як бачимо, на відміну від вимог за фінансовим кредитом, який надає банк, зазначена норма ЦК не містить однозначної вимоги щодо обов’язку покупця сплачувати проценти за товарним кредитом. Отже, якщо в договорі купівлі-продажу товару в кредит не передбачено обов’язку покупця сплачувати проценти продавцеві, такий договір вважатимуть безпроцентним. Позаяк стаття 694 ЦК не встановлює граничного розміру процентів за користування товарним кредитом.

Враховуючи зазначене розмір процентів у договорі установлюють за домовленістю між продавцем і покупцем.

Процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною ( ст. 1056-1 ЦК). Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором встановлюють у договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів. Зокрема, в умовах економічної кризи такий договір може передбачати погашення процентів з урахуванням індексу інфляції або зміни курсу іноземної валюти.

Податкові наслідки товарного кредиту

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Витрати у відрядженні: добові, проїзд, проживання, інші
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль