Головбух

Облік та оподаткування технічних умов

До старту виробництва нового виду продукції у підприємства може виникнути потреба створити документ, який встановлюватиме різні технічні вимоги для такої продукції. Для цього підприємство може самостійно розробити технічні умови або ж замовити їх виготовлення у проектних інститутах, дослідних підприємствах тощо. З’ясуємо правову природу технічних умов та облікові наслідки їх створення.

Для початку нагадаємо: технічні умови — це нормативний документ, що встановлює технічні вимоги, яким має відповідати продукція, процес чи послуга. Також він визначає процедури, за допомогою яких можна встановити, чи дотримані такі вимоги ( ст. 1 Закону України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII; далі — Закон № 1315). При цьому у розумінні Закону № 1315 нормативним є такий документ, що встановлює правила, настанови чи характеристики для діяльності або її результатів. Приймати такий документ можуть, зокрема, й підприємства, установи та різні організації, що здійснюють стандартизацію ( ст. 6 Закону № 1315).

Простіше кажучи, на технічні умови підприємство зважає під час виготовлення та контролю якості усілякої продукції: зварювальних станків, мотоциклетних шоломів і навіть крем-брюле. Визначають технічні умови й те, у який спосіб транспортувати продукцію, організувати охорону праці (п. 4.8 ДСТУ-Н 1.3: 2015. Технічні умови України. Настанови щодо розроблення; далі — ДСТУ-Н 1.3: 2015). За наявності технічної (конструкторської, технологічної) документації на продукцію технічні умови входять до комплекту технічної документації та є його невід’ємною частиною (п. 4.4 ДСТУ-Н 1.3: 2015).

Украй важливо, що застосування технічних умов, встановлених підприємствами, установами та організаціями, є добровільним. Тому їх розробники мають право переглядати, доповнювати чи скасовувати раніше прийняті технічні умови ( ст. 16 Закону № 1315). До того ж Закон № 1315 не вимагає реєструвати технічні умови. Так само вже давно немає вимоги реєструвати технічні умови та зміни до них і в Декреті КМУ «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10.05.1993 № 46-93. Підтвердженням наших слів є і скасування наказу Держстандарту «Про затвердження Розмірів реєстраційного збору за державну реєстрацію технічних умов і змін до них» від 05.04.1995 № 114.

Водночас державні підприємства, що належать до сфери управління Мінекономрозвитку, можуть надавати консультативну та методологічну допомогу щодо розроблення та перевіряння технічних умов винятково на замовлення суб’єктів господарювання. Тож будь-які перевірки та віднесення самостійно розроблених чи виготовлених на замовлення технічних умов до якихось баз даних чи каталогів можуть відбуватися лише за бажання їх власника і не є вимогою законодавства.

Право власності на технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, належать відповідним підприємствам, установам та організаціям ( ст. 16 Закону № 1315). Здавалося б, усе просто, однак зауважимо: трактування цієї норми є досить неоднозначним. Адже не зовсім зрозуміло, про яке саме право власності йдеться: на носій, на якому відтворено технічні умови, чи право інтелектуальної власності на інформацію, наведену в документі. І все ж логічно було б вважати, що ця норма визначає і право інтелектуальної власності на технічні умови. Від цього й будемо відштовхуватися.

Оприбуткування техумов

Тепер залишимо осторонь правові аспекти і з’ясуємо, як відобразити створення технічних умов у бухгалтерському обліку. Одразу ж виникає запитання: чи потрібно визнавати актив у разі створення технічних умов? Вважаємо, що потрібно, тому що технічні умови відповідають вимогам, встановленим для визнання нематеріального активу, а саме:

Придбані (створені) нематеріальні активи підприємство зараховує на свій баланс за первісною вартістю. Якщо підприємство самостійно розробило технічні умови, їх первісна вартість включає прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати й інші витрати, безпосередньо пов’язані зі створенням цього нематеріального активу та приведенням його до стану придатності для використання за призначенням ( п. 17 П(С)БО 8). Накопичення таких витрат до введення технічних умов в експлуатацію відображають на субрахунку  154 «Придбання (створення) нематеріальних активів».

Проте ймовірніше, що розробленням технічних умов займатиметься стороння організація. Тоді їх первісну вартість формуватимуть витрати на оплату послуг такої організації та інші витрати, спрямовані на доведення нематеріального активу до стану, придатного для використання.

Якщо технічні умови вважати комерційною таємницею, то їх введення в експлуатацію варто відображати на субрахунку  124 «Права на об’єкти промислової власності» ( Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291).

Амортизація нематеріального активу

Податок на прибуток і ПДВ

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини