Головбух

Порядок сплати податку на репатріацію

У разі співпраці з нерезидентами-юрособами часто постає запитання, чи потрібно сплачувати податок із доходу, тобто фактично виконувати функцію податкового агента. З’ясуємо, хто має сплачувати податок на репатріацію, з яких доходів, у якій сумі, а також коли і за яких умов можна скористатися міжнародним договором для зменшення ставки чи звільнення від оподаткування.

Податковий кодекс України (ПК) не містить поняття «податок на репатріацію». На практиці ним називають податок на доходи нерезидентів із джерел походження з України. Не з усіх доходів нерезидентів-юросіб треба сплачувати податок на репатріацію. Як, власне, й не всі суб’єкти господарювання мають його платити.

Платники податку на репатріацію

Утримувати податок на репатріацію із доходів нерезидентів-юросіб зобов’язані резиденти (або постпредставництва), які виплачують їм доходи із джерел походження з України.

У разі виплати нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами такий податок сплачують за ставкою 20% суми таких виплат за власний рахунок ( пп. 141.4.6 ПК)

За загальними нормами, резиденти — це широке коло осіб, зокрема фізособи, місце проживання яких в Україні, та юрособи з місцезнаходженням на території України тощо ( пп. 14.1.213 ПК). Від 01.01.2017 набрали чинності зміни, внесені до ПК ( Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VII), які вилучають норму із спецвизначенням терміна «резидент» для цілей розділу ІІІ ПК.

Тож наразі всі резиденти (а не лише платники податку на прибуток) під час виплати доходу нерезидентові-юрособі із джерел походження з України мають сплачувати податок на репатріацію. Єдиноподатникам теж треба платити податок на репатріацію у разі виплати доходу нерезидентові-юрособі з джерел походження з України відповідно до пункту 297.5 ПК. Позаяк не можна повністю ототожнювати податок на прибуток підприємств і податок із доходів нерезидентів ( пп. 134.1.3, п. 136.5 ПК).

Щоправда, на фізосіб розділ ІІІ ПК не мав би поширюватися, та прямої норми ПК, яка б це стверджувала, немає.

Резидент України (платник єдиного податку четвертої групи) отримав позику від компанії-нерезидента (Кіпр). Компанія-нерезидент на момент надання позики була пов’язаною стороною, на момент часткового погашення позики і відсотків — ні. Чи впливає це на податок на репатріацію?

Із відсотків за позиками від нерезидента українське підприємство — позичальник утримує податок за ставкою 15% їх суми і за їх рахунок. Сплачують цей податок до бюджету під час виплати відсотків, якщо інше не передбачено положеннями чинних міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких проводять виплати ( пп. 141.4.1 та 141.4.2 Податкового кодексу України, ПК). Порядок застосування таких міжнародних договорів встановлює стаття 103 ПК. Зокрема, вона передбачає можливість їх застосування до доходів, фактичним власником яких (бенефіціаром) є нерезидент, що їх отримує.

Наразі є чинною Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи ( далі — Конвенція). За частиною 2 статті 11 Конвенції резидент може утримати з відсотків, що їх виплачує нерезидентові — фактичному власнику, не більше ніж 2% їх загальної суми. Для оподаткування відсотків податком на репатріацію за нормами Конвенції не має значення, чи є нерезидент пов’язаною особою. А за частиною 3 статті 11 Конвенції термін «відсотки» означає дохід від боргових вимог будь-якого виду (включаючи позику), незалежно від права на участь у прибутках боржника (тобто позичальника). І головна умова у разі застосування Конвенції — аби кіпрський позикодавець мав бенефіціарний статус.

Оподатковувані доходи нерезидентів

Ставки оподаткування

Оподаткування фрахту

Особливості оподаткування реклами

Застосування міжнародного договору

Строк сплати податку на репатріацію

Код сплати податку на репатріацію

Звітність за податком на репатріацію

Відповідальність за несплату податку

Бухоблік податку на репатріацію

Податок на репатріацію за агентською винагородою резиденту РФ

Оподаткування інжинірингових послуг від нерезидента

Підтвердження статусу податкового резидента іншої країни для уникнення подвійного оподаткування

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини