text
Головбух

Виплата дивідендів засновникам підприємства — фізособам

Основною метою участі засновників у підприємстві є отримання доходу — дивідендів. Нараховують їх лише за умови отримання чистого прибутку. Підприємства, які виплачують дивіденди фізособам, зобов’язані як податкові агенти сплачувати з них податки до бюджету. Які саме, за якими ставками та коли — з’ясуємо разом. Але спершу розглянемо саму процедуру виплати дивідендів.

Права засновників (учасників) господарських товариств і порядок розподілу прибутку регулюються Цивільним та Господарським кодексами України (ЦК та ГК відповідно), законами України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII ( далі — Закон № 1576) та «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI ( далі — Закон № 514).

Документальні підстави для виплати дивідендів

Відповідно до частини 1 статті 116 ЦК учасники господарського товариства (зокрема, акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю тощо), мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди). Такі самі правомочності для учасників госптовариств передбачають також частина 1 статті 88 ГК, пункт «б» частини 1 статті 10 Закону № 1576.

Установчий документ

Порядок розподілу прибутку товариства, а, значить, порядок і строки виплати часток (дивідендів) насамперед закріплюються в установчих документах підприємства ( ст. 57 ГК, ст. 4, 15 Закону № 1576, ч. 2 ст. 13 Закону № 514).

Рішення загальних зборів

Визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку ( дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених чинним законодавством, належать до виключної компетенції органу вищого управління товариства — загальних зборів учасників/акціонерів ( п. «д» ст. 41, ст. 59 Закону № 1576; ч. 2 ст. 33 Закону № 514).

А тому безпосередньо виплата часток (дивідендів) господарським товариством здійснюється на підставі рішення його загальних зборів, яке, зазвичай, оформлюється протоколом. У разі заснування товариства однією особою, рішення, які мають прийматися загальними зборами, приймаються цією особою одноосібно і також можуть оформлятися протоколом.

Наказ (розпорядження)

А вже на підставі протоколу керівник підприємства видає наказ (розпорядження) про нарахування та виплату дивідендів, а бухгалтер(ія) має нарахувати, виплатити та відобразити ці операції в обліку.

Внимание:  умови і строки виплати часток прибутку ( дивідендів) можуть бути встановлені установчими документами, рішенням вищого органу управління підприємства

Приватні підприємства не належать до господарських товариств, і їх діяльність, на жаль, законодавчо не досить врегульована. Але, виходячи зі змісту частини 2 статті 113 ГК, для визначення порядку організації та діяльності приватних підприємств слід керуватися загальними положеннями ГК та інших законів. Отже, розподіл прибутку приватного підприємства також визначаються його статутом.

Рішення про спрямування отриманого прибутку на виплату дивідендів, їх розміри і строки виплати на приватному підприємстві, заснованому одним власником, на власний розсуд приймає сам власник. Тобто, виплата дивідендів таким підприємством здійснюється на підставі письмового розпорядження (наказу) його власника (засновника).

Закон не містить обмежень щодо цього. Дивіденди засновникам підприємства виплачують саме за рішенням засновників.

Розподіл прибутку належить до виняткової компетенції органу вищого управління товариства — загальних зборів засновників (учасників, акціонерів) ( ч. 3 ст. 142 Господарського кодексу України; п. «д» ст. 41, ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII, далі — Закон про госптовариства; ч. 2 ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI).

Тож господарське товариство виплачує дивіденди безпосередньо на підставі рішення своїх загальних зборів. Таке рішення оформлюють протоколом.

У ТОВ рішення про виплату дивідендів вважають ухваленим, якщо за нього проголосували учасники, які сукупно володіють понад 50% загальної кількості голосів учасників товариства. Збори в обох ситуаціях визнають повноважними, якщо на них присутні учасники, які сукупно володіють понад 50% голосів ( ст. 60 Закону про госптовариства).

На підставі протоколу керівник підприємства видає наказ (розпорядження) про нарахування й виплату дивідендів, а бухгалтер (бухгалтерія) нараховує, виплачує та відображає ці операції в обліку.

До нового власника акцій (їх частки) переходять усі права та обов’язки попереднього засновника. Відповідно, до нього переходить і право отримати дивіденди. Зокрема, він також прийматиме рішення про розподіл чистого прибутку, в т. ч. й того, що виник до зміни власника частки.

Отже, дивіденди виплачуйте новому засновникові, позаяк саме він приймає рішення про розподіл чистого прибутку, в т. ч. щодо нерозподіленого прибутку минулих періодів. Чинне законодавство лише передбачає, що джерелом виплати дивідендів є чистий прибуток підприємства. При цьому немає жодних застережень, у який саме період має утворитися такий прибуток ( ст. 15 Закону про госптовариства).

Розміри і періодичність виплати

Правила оподаткування виплат дивідендів фізособам

Ставки ПДФО під час оподаткування дивідендів

Строки сплати ПДФО та військзбору під час виплати дивідендів

Відображення дивідендів у формі № 1ДФ

Обчислення суми дивідендів, яку отримає фізособа

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ТОВ

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у АТ

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ПП

Особливості виплати дивідендів на користь фізосіб-нерезидентів

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль