Виплата дивідендів засновникам підприємства — фізособам

13 лютого 2017

Основною метою участі засновників у підприємстві є отримання доходу — дивідендів. Нараховують їх лише за умови отримання чистого прибутку. Підприємства, які виплачують дивіденди фізособам, зобов’язані як податкові агенти сплачувати з них податки до бюджету. Які саме, за якими ставками та коли — з’ясуємо разом. Але спершу розглянемо саму процедуру виплати дивідендів.

Права засновників (учасників) господарських товариств і порядок розподілу прибутку регулюються Цивільним та Господарським кодексами України (ЦК та ГК відповідно), законами України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII ( далі — Закон № 1576) та «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI ( далі — Закон № 514).

Документальні підстави для виплати дивідендів

Відповідно до частини 1 статті 116 ЦК учасники господарського товариства (зокрема, акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю тощо), мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди). Такі самі правомочності для учасників госптовариств передбачають також частина 1 статті 88 ГК, пункт «б» частини 1 статті 10 Закону № 1576.

Установчий документ

Порядок розподілу прибутку товариства, а, значить, порядок і строки виплати часток (дивідендів) насамперед закріплюються в установчих документах підприємства ( ст. 57 ГК, ст. 4, 15 Закону № 1576, ч. 2 ст. 13 Закону № 514).

Рішення загальних зборів

Визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку ( дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених чинним законодавством, належать до виключної компетенції органу вищого управління товариства — загальних зборів учасників/акціонерів ( п. «д» ст. 41, ст. 59 Закону № 1576; ч. 2 ст. 33 Закону № 514).

А тому безпосередньо виплата часток (дивідендів) господарським товариством здійснюється на підставі рішення його загальних зборів, яке, зазвичай, оформлюється протоколом. У разі заснування товариства однією особою, рішення, які мають прийматися загальними зборами, приймаються цією особою одноосібно і також можуть оформлятися протоколом.

Наказ (розпорядження)

А вже на підставі протоколу керівник підприємства видає наказ (розпорядження) про нарахування та виплату дивідендів, а бухгалтер(ія) має нарахувати, виплатити та відобразити ці операції в обліку.

Внимание:  умови і строки виплати часток прибутку ( дивідендів) можуть бути встановлені установчими документами, рішенням вищого органу управління підприємства

Приватні підприємства не належать до господарських товариств, і їх діяльність, на жаль, законодавчо не досить врегульована. Але, виходячи зі змісту частини 2 статті 113 ГК, для визначення порядку організації та діяльності приватних підприємств слід керуватися загальними положеннями ГК та інших законів. Отже, розподіл прибутку приватного підприємства також визначаються його статутом.

Рішення про спрямування отриманого прибутку на виплату дивідендів, їх розміри і строки виплати на приватному підприємстві, заснованому одним власником, на власний розсуд приймає сам власник. Тобто, виплата дивідендів таким підприємством здійснюється на підставі письмового розпорядження (наказу) його власника (засновника).

Розміри і періодичність виплати

Правила оподаткування виплат дивідендів фізособам

Ставки ПДФО під час оподаткування дивідендів

Строки сплати ПДФО під час виплати дивідендів

Відображення дивідендів у формі № 1ДФ

Обчислення суми дивідендів, яку отримає фізособа

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ТОВ

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у АТ

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ПП

Особливості виплати дивідендів на користь фізосіб-нерезидентів

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Безплатно в Expertus:Головбух
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль