Бартерні операції: облік та оподаткування

24 березня 2017

У період економічної кризи дедалі частіше суб’єкти господарювання згадують про давню форму обміну активами — бартер. Звісно, гроші краще, але якщо дві сторони домовилися про обмін, то для активізації діяльності не гріх скористатися і бартером. Тож розглянемо детальніше операції бартеру основних засобів та запасів.

Договір міни (бартеру)

Відповідно до статті 715 Цивільного кодексу України (ЦК) за договором міни (бартеру) кожна зі сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший. Зазначимо, що за договором міни кожна зі сторін договору є продавцем того товару, що його передає в обмін, і покупцем того, що одержує взамін ( ч. 2 ст. 715 ЦК і ч. 2 ст. 293 Господарського кодексу України; ГК). Договір може передбачати доплату за майно більшої вартості, що обмінюється на майно меншої вартості, якщо це не суперечить законодавству ( ч. 3 ст. 293 ГК).

До речі, майно можна обміняти не лише на майно, а й на роботи (послуги). Своєю чергою, у ЦК не йдеться про можливість обміну робіт (послуг) на інші роботи (послуги). Але й про заборону такого обміну там теж нічого не сказано.

За договором міни (бартеру) певний товар в обмін на інший кожна сторона може передати не лише у власність, а й у  повне господарське відання чи оперативне управління ( ч. 1 ст. 293 ГК). Фактично ця норма стосується державних, комунальних та інших підприємств, які розпоряджаються майном, поміщеним у такий правовий режим. Зауважимо, що не може бути об’єктом міни (бартеру) майно, віднесене законодавством до основних фондів, яке належить до державної або комунальної власності, у разі якщо друга сторона договору міни (бартеру) не є відповідно державним чи комунальним підприємством ( ч. 4 ст. 293 ГК). Законодавством можуть бути встановлені також інші особливості здійснення бартерних (товарообмінних) операцій, пов’язаних із придбанням і використанням окремих видів майна, а також проведення таких операцій в окремих галузях господарювання.

До договору міни (бартеру) застосовують правила, що регулюють договори купівлі-продажу, поставки, контрактації, елементи яких містяться у договорі міни (бартеру), якщо це не суперечить законодавству і відповідає суті відносин сторін ( п. 5 ст. 293 ГК).

Щодо моменту набуття права власності на товар за договором міни (бартеру) слід зважати на приписи статті 334 ЦК. Вона передбачає:

Зазначимо, що право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов’язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом ( ч. 4 ст. 715 ЦК).

Бухгалтерський облік

Обмін подібними активами

Обмін неподібними активами

Оподаткування

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Витрати у відрядженні: добові, проїзд, проживання, інші
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль