Головбух

ТТН: як заповнити і коли складати

Товарно-транспортна накладна (ТТН) — єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що можете використовувати для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку ( розд. І Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363; далі  — Правила № 363).

ТТН застосовують під час перевезення вантажу автомобільним транспортом на договірних засадах (за договором перевезення). Тобто, якщо для перевезення вантажу на підставі договору перевезення залучаєте сторонніх осіб — автоперевізників (транспортну компанію), то оформляйте ТТН обов’язково.

Отже, ТТН мають застосовувати усі підприємства, установи, організації та підприємці під час перевезення товарно-матеріальних цінностей на договірній основі. Причому перевезення вантажів оформлюють товарно-транспортними накладними незалежно від умов оплати роботи автомобіля.

ТТН є обов’язковою для осіб, які здійснюють перевезення вантажу на підставі договорів на перевезення. При цьому не важливо яким автотранспортом здійснюється перевезення (легковим чи вантажним). ТТН є необов’язковою у разі перевезення власних вантажів власним транспортом для забезпечення господарської діяльності.

А це означає: виписувати ТТН чи ні, потрібно вирішувати в кожному конкретному випадку в залежності від того, хто здійснює транспортування.

Форма та зміст ТТН

Як правило ТТН складають за формою № 1-ТН ( додаток 7 до Правил № 363)

Утім, можете оформлювати ТТН і без дотримання форми, наведеної у додатку 7 до Правил № 363, але лише за умови наявності в ній обов’язкових реквізитів ( абз. 2 п. 11.1 Правил № 363). Перелік таких обов’язкових реквізитів ТТН є вичерпним і включає:

Відповідно, саме перелічені вище відомості обов’язково заносьте до ТТН (встановленої чи довільної форми). За потреби можете не обмежуватися лише обов’язковими реквізитами і додати до товарно-транспортної накладної будь-яку іншу інформацію, яку вважаєте необхідною.

При цьому можете складати ТТН у паперовій та/або електронній формі.

Зокрема, ТТН в електронній формі оформляють за допомогою електронного підпису (КЕП) відповідальних осіб вантажовідправника, водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажоодержувача. Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання, знищення е-ТТН здійснюйте відповідно до Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».

Внимание:  супровідні документи формуйте та додавайте до ТТН в тій формі, в якій склали ТТН (паперовій чи електронній)

Вантаження і розвантаження вважаються закінченими після надання водієві належно оформлених ТТН у паперовій та/або електронній формі, на навантажений або вивантажений вантаж.

Порядок заповнення

Судова позиція щодо неналежно оформленої ТТН

Заповнення граф із сумою ПДВ

ТТН за транзитного постачання

Доставка товару пішки

Перевезення власним транспортом

Операції з перевезення зерна

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини