ТТН: як заповнити і коли складати

6 грудня 2016

Контрагенти-покупці (ФОП та юрособи) часто-густо не заповнюють усі рядки в ТТН. Наприклад, один вантажоодержувач (юридична особа) ставить у ТТН лише підпис без штампа або печатки, бо надав доручення (що не прописане в ТТН), у якому ідентифіковано особу, є накладна і є договір. Чи можна вручну дописати це доручення в ТТН і чи достатньо лише підпису «прийняв»? Хто і які рядки в ТТН має заповнювати? Яка судова практика склалася щодо статусу неналежно оформленої ТТН? На ці і не тільки ці питання відповімо у цій статті.

Товарно-транспортна накладна (ТТН) — єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання ТМЦ, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу й обліку виконаної роботи ( розд. І Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363; далі — Правила № 363).

Наразі користуються формою ТТН ( додаток 7 до Правил № 363), затвердженою наказом Мінінфраструктури від 05.12.2013 № 983, який пройшов реєстрацію в Мін’юсті.

Отже, форму № 1-ТН мають застосовувати усі підприємства, установи, організації та підприємці під час перевезення товарно-матеріальних цінностей на договірній основі. Причому перевезення вантажів оформлюють товарно-транспортними накладними незалежно від умов оплати роботи автомобіля.

Утім, суб’єкт господарювання може оформлювати ТТН і без дотримання форми, наведеної у додатку 7 до Правил № 363, але лише за умови наявності в ній певних обов’язкових реквізитів ( абз. 2 п. 11.1 Правил № 363). Перелік таких обов’язкових реквізитів ТТН є вичерпним і включає:

Відповідно, саме перелічені вище відомості обов’язково мають бути занесені до ТТН (встановленої чи довільної форми).

Алгоритм заповнення

На жаль, наразі немає чинного порядку або інструкції щодо заповнення форми № 1-ТН. А Правила № 363 ( п. 11.4-11.9) містять лише достатньо стислу інформацію про оформлення ТТН. Та все ж, аби з’ясувати, як правильно заповнювати цей транспортний документ, доводиться керуватися положеннями саме Правил № 363 і раніше чинної (до 03.11.2006) Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом та обліку транспортної роботи, затвердженою спільним наказом Мінстату і Мінтрансу від 07.08.1996 № 228/253 ( далі — Інструкція № 228). Ну й, звісно, практикою, напрацьованою упродовж років. Окремі рекомендації щодо заповнення деяких реквізитів ТТН надало Мінінфраструктури в листі від 11.03.2014 № 2455/25/10-14 ( далі — Лист № 2455).

За загальним правилом, ТТН на перевезення вантажів автотранспортом у кількості не менше чотирьох примірників виписує вантажовідправник, який володіє найбільш повною інформацією про вантаж. Він же засвідчує всі примірники ТТН підписом і, за потреби, печаткою (штампом). І хоча левову частку ТТН заповнює вантажовідправник, але тією чи тією мірою до цього процесу долучаються й всі його учасники (заінтересовані сторони). Тож розглянемо алгоритм заповнення ТТН поетапно і посуб’єктно.

До прибуття авто під завантаження — заповнює вантажовідправник

З огляду на практику, що сформувалася ще на підставі Інструкції № 228, до прибуття автомобіля для завантаження вантажовідправник заповнює в ТТН такі відомості:

Заповненню також підлягає розділ «Відомості про вантаж» (графи 1-6), зокрема:

Після завантаження авто — заповнюють вантажовідправник, водій

вантажовідправник

Після прибуття автомобіля й завантаження товарно-матеріальних цінностей вантажовідправник у заголовочній частині ТТН заповнює такі позиції:

У розділі «Відомості про вантаж» (графи 7-9) вантажовідправнику слід зазначити:

Наступний — розділ «Навантажувально-розвантажувальні роботи» — рядок «Навантаження» графи 10 (якщо за погодженням із замовником виконання вантажно-розвантажувальних робіт бере на себе перевізник, він і заповнює цей розділ):

водій

Отримуючи вантаж, водій має вписати в ТТН такі дані у заголовній частині ТТН:

Крім того, у розділі «Відомості про вантаж» у рядку «Прийняв водій-експедитор» водій зазначає свої ПІБ, посаду із проставленням підпису, яким засвідчує приймання вантажу.

Перший примірник ТТН вантажовідправник залишає у себе, решту передає водієві. Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій підписує всі її примірники.

На шляху доставлення вантажу — заповнює перевізник

Якщо вантажоодержувач не може прийняти вантаж від перевізника, інший пункт призначення й умови доставки вантажу визначають за погодженням із вантажовідправником.

На цій стадії до заповнення ТТН долучається перевізник. А саме, він заповнює рядок «Переадресування вантажу». Нову адресу призначення записують у всіх трьох примірниках ТТН, що знаходяться у водія. При цьому реквізити, які необхідно замінити, закреслюють (однією рискою, так щоб їх можна було прочитати), а в рядку «Переадресування вантажу» проставляють реквізити нового вантажоодержувача й адресу пункту розвантаження. Ці записи засвідчують підписом відповідального представника перевізника із зазначенням його ПІБ та посади.

Утім, з позиції Мінтрансу, викладеній у Листі № 2455, реквізит «Переадресування вантажу» може заповнювати й вантажоодержувач під час приймання вантажу.

Після доставки й розвантаження вантажу — заповнюють водій, вантажоодержувач, перевізник

Коли вантаж доставлено, водій надає всі три примірники ТТН вантажоодержувачеві, який проставляє підпис (за потреби — печатку або штамп).

водій

На зворотному боці ТТН у рядку «Здав водій/експедитор» водій зазначає свої ПІБ і посаду та проставляє підпис, яким засвідчує здавання вантажу.

вантажоодержувач

Своєю чергою, вантажоодержувач (за умови, що виконання вантажно-розвантажувальних робіт не покладено на перевізника) в розділі «Вантажно-розвантажувальні операції» в рядку «Розвантаження» зазначає:

І, нарешті, у рядку «Прийняв (відповідальна особа вантажоодержувача)» мають бути зафіксовані ПІБ та посада матеріально відповідальної особи вантажоодержувача, яка отримує вантаж, засвідчені її підписом і печаткою (за потреби).

Надалі вантажоодержувач залишає у себе другий примірник ТТН, третій і четвертий передає водієві, а той, своєю чергою, передає їх перевізникові.

перевізник

На цьому завершальному етапі перевізник заповнює у заголовній частині ТТН рядки:

Після цього третій примірник ТТН перевізник передає (надсилає) замовникові послуг для подальшого розрахунку за надані послуги з перевезення вантажу. Четвертий примірник залишається у перевізника і є підставою для обліку транспортної роботи й нарахування заробітної плати водієві.

Отже, виходячи з наведеного обов’язок вантажоодержувача заповнювати ТТН, якщо він не розвантажує товар, полягає лише у підтвердженні своїм підписом достовірності зазначених у ТТН реквізитів і даних. При цьому Правила № 363 не встановлюють категоричної вимоги стосовно засвідчення вантажоодержувачем ТТН своєю печаткою чи штампом. Зважте, Інструкція № 228 також передбачала, що відомості, які ідентифікують вантажоодержувача, зокрема, найменування підприємства, що одержує (оприбутковує) перелічені в ТТН товарно-матеріальні цінності, зазначає саме вантажовідправник (пп. 3.5.1 Інструкції № 228).

Водночас зважаючи на зміст форми № 1-ТН у графі «Прийняв (відповідальна особа вантажоодержувача)» слід зазначати ПІБ, посаду, поставити підпис і печатку (за потреби) матеріально відповідальної особи вантажоодержувача, яка отримує вантаж. Попри те що Правила № 363 не конкретизують, хто заповнює дані щодо ПІБ і посади відповідальної особи вантажоодержувача, за логікою та з огляду на підпункт 3.5.4 Інструкції № 228 можна стверджувати, що цю «місію» покладено на вантажоодержувача (в особі його відповідальної особи). Ба більше, Правила № 363 визначають статус вантажоодержувача як будь-яку фізичну або юридичну особу, яка не лише приймає вантажі й розвантажує транспортні засоби, а й оформлює товарно-транспортні документи у встановленому порядку, що не може зводитися лише до проставлення підпису.

Приклад заповнення ТТН

Судова позиція щодо неналежно оформленої ТТН

ТТН: особливості заповнення граф із сумою ПДВ

ТТН за транзитного постачання

Доставка товару пішки

Перевезення власним транспортом

Виписуємо окрему ТТН кожному вантажоодержувачу

Чи потрібна експедитору ТТН

Перевезення ТМЦ на чужому авто: як оформити та хто перевізник

ТТН: перевезення між власними складами товарів широкого асортименту

Перевезення вантажу в межах одного будмайданчика: чи складати ТТН

ТТН для підтвердження факту оприбуткування товару

Операції з перевезення зерна: яким документом підтвердити

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Витрати у відрядженні: добові, проїзд, проживання, інші
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль