text
Головбух

Податкова застава: у запитаннях і відповідях

Платникам податків відомо, що несплата податків у встановлені строки спричиняє податковий борг. Погасити цей борг можна за рахунок будь-яких власних коштів платника, а також сум надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів та майна, яке належить боржникові.

Щоб забезпечити виконання платником податків обов’язків, визначених Податковим кодексом України (ПК), майно платника, який має податковий борг, передають у податкову заставу.

Податкова застава — це спосіб забезпечити сплату платником податків грошового зобов’язання та пені, не сплачених ним у встановлений строк. Якщо платник податків не виконав грошове зобов’язання, забезпечене податковою заставою, орган стягнення має право звертати стягнення на заставне майно такого платника ( пп. 14.1.155 ПК).

Механізм застосування податкової застави контролюючими органами прописаний у главі 9 розділу ІІ ПК та Порядку застосування податкової застави контролюючими, затвердженому наказом Мінфіну від 16.06.2017 № 586.

Якщо платник податків не сплатив своєчасно узгоджену суму грошового зобов’язання, контролюючий орган надішле йому або вручить особисто, попередньо повідомивши про це телефоном, податкову вимогу.

Податкову вимогу не надсилають (не вручають), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 грн.).

Податкова вимога містить відомості про: факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави; розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою; обов’язок погасити податковий борг; можливі наслідки його непогашення в установлений строк; попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави; можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

У разі якщо після отримання податкової вимоги платник самостійно сплатить суму податкового боргу, вказану у податковій вимозі, така податкова вимога вважається відкликаною. Якщо ж сума податкового боргу залишається непогашеною, майно платника підлягає опису, що оформлюють відповідним актом опису.

Майно, на яке поширюється податкова застава

За правилом, встановленим у пункті 89.2 ПК, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності або господарському віданні чи оперативному управлінні у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків. Якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, тоді право податкової застави може поширюватися навіть на те майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому, аж до повного погашення податкового боргу ( п. 89.5 ПК).

Попри те що зазначені вище норми дозволяють погашати податковий борг за рахунок будь-якого майна платника, водночас пункт 87.3 ПК визначає перелік майна, яке не може бути використане як джерело погашення податкового боргу платника податків, зокрема:

Підприємство придбало вживане обладнання, яке планує передати в оренду. Чи може заставна вартість переданого в оренду обладнання перевищувати вартість його придбання? Чи має право підприємство самостійно оцінити обладнання з метою передачі його в оренду?

Так, може.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк ( ст. 759 Цивільного кодексу України; ЦК).

При укладенні договору оренди обов’язково слід дотримуватись істотних умов договору оренди, до яких відносяться:

Такі вимоги встановлені статтею 284 Господарського кодексу України.

Згідно зі статтею 526 ЦК зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Враховуючи зазначене, заставна вартість у даному випадку виконує роль забезпечення виконання зобов’язань орендодавця перед орендарем.

Загальні положення про забезпечення виконання зобов’язання, визначені у статтях 546–548 ЦК, не містять вимог щодо розміру забезпечення.

Частина 1 статті 546 ЦК визначає кілька стандартних видів забезпечень. Це — неустойка, порука, гарантія, застава, притримання, завдаток, розміри яких певним чином регулюються законодавством. Однак за своєю специфікою заставна вартість не підходить до жодного з них.

Тобто розмір заставної вартості обладнання, умови її перерахування та повернення сторони мають узгодити між собою та зазначити в договорі.

У даному випадку проведення оцінки майна не є обов’язковим, але може бути здійснене на підставі вимоги однієї зі сторін угоди та згоди сторін суб’єктом оціночної діяльності ( ст. 3, 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Головбух»

Можливість погашення боргу третьою особою

Права платника податків і податківців

ПДВ-наслідки заставних операцій

Постачальник має податковий борг: чим ризикує покупець

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль