Головбух

Оподаткування ПДФО доходу від продажу яхти (інших плавучих засобів) ФО іншій ФО

  • 16 лютого 2018
  • 60

Запитання

Яким чином оподатковується ПДФО дохід від продажу яхти (інших плавучих засобів) ФО іншій ФО?

Відповідь

Яхти та інші плавучі засоби для дозвілля або спорту, гребні човни та каное відносяться до транспортних засобів, що класифікуються за товарною позицією 8903 розд. XVII «Засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби і пов’язані з транспортом пристрої та обладнання» Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої Законом України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІ «Про Митний тариф України».

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

► Перерахунок ПДФО

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1. ст. 14 ПКУ дохід з джерелом їх походження в Україні – це будь-який дохід, отриманий, зокрема резидентами, утому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. ІV ПКУ, згідно з п. 164.2. ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якого визначається згідно з положенням ст. 173 ПКУ (п.п. 164.2.4 п.164.2 ст. 164 ПКУ) та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну рухомого майна визначено ст. 173 ПКУ.

 Половинна ставка ПДФО для дивідендів

Згідно з п. 173.1 ст. 173 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ст. 167 ПКУ

Дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно з цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ (п. 173.6. ст. 173 ПКУ). 

При цьому дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні визначені Законом України від 12 липня 201 року № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – Закон № 2658).

 Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

Відповідно до ст. 7 Закону № 2658 проведення оцінки майна є обов’язковим, зокрема у випадку оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Згідно з п. 173.4 ст. 173 ПКУ під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна в порядку, передбаченому ст. 173 ПКУ, нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) об’єктів рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із ціни, зазначеної в договорі.

Нотаріальне посвідчення договорів про відчуження майна здійснюється відповідно до ст. 55 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-ХІІ «Про нотаріат».

Відповідно до п.п. «б» п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ у разі нотаріального посвідчення, зокрема договорів купівлі-продажу майна резидентами і нерезидентами фізична особа є відповідальною за нарахування й утримання податку на доходи фізичних осіб, відповідно самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи за місцем нотаріального посвідчення такого договору. 

► ПДФО зі спадщини: хто, коли, скільки

Таким чином, положення ст. 173 ПКУ передбачають наявність оцінки майна, яка проведена відповідно до Закону № 2658, документа про сплату до бюджету податку та договору купівлі-продажу з його нотаріальним посвідченням. У разі виконання вказаних вимог дохід, отриманий фізичною особою (резидентом/нерезидентом) від продажу яхти (іншого плавучого засобу) оподатковується у порядку визначеному ст. 173 ПКУ.

Разом з тим продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію належного від строків її надання, а також з безоплатного надання товарів (п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів нарахованих (виплачених, наданих, платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 ПКУ).

► Податкові зобов’язання з ПДВ після інвентаризації

Отже, у разі не виконання платником податку – фізичною особою вимог ст. 173 ПКУ (відсутність оцінки майна, яка проводиться відповідно до Закону № 2658, документа про сплату до бюджету податку, договору купівлі-продажу з його нотаріальним посвідченням), при здійсненні продажу товару у вигляді яхти (іншого плавучого засобу), отриманий дохід розглядається як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.

ЗІР, категорія 103.02

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл