Головбух

Податкові зобов’язання — на дату складення податкової накладної у 2016 році

  • 26 січня 2016
  • 2270

Запитання

Податкова накладна складена 01.09.2015, зареєстрована — 11.01.2016. Які дії продавця?

Відповідь

Податковий кодекс України (ПК) встановлює різні умови щодо включення ПДВ до складу податкового кредиту та податкових зобов’язань.

Умови формування податкових зобов’язань та податкового кредиту

Так, згідно з пунктом 198.6 ПК не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів або послуг, не підтверджені, зокрема, податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Отже, лише зареєстровані в ЄРПН податкові накладні є для отримувача товарів (послуг) підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Якщо податкову накладну зареєстровано з порушенням терміну реєстрації, сума ПДВ, зазначена у такій податковій накладній, відноситься до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

У доповнення наведемо також вимоги пункту 201.10 ПК, згідно з яким відсутність факту реєстрації платником ПДВ — продавцем товарів (послуг) податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення суми ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відсутність факту реєстрації продавцем податкової накладної в ЄРПН не звільняє його від обов’язку включення суми ПДВ по цій податковій накладній до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Ураховуючи зазначене, у разі порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної покупець має право на податковий кредит тільки після реєстрації податкової накладної з ЄРПН. У декларації з ПДВ він відображає суму ПДВ у тому звітному періоді, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

На продавця такі обмеження не поширюються. Він не має чекати реєстрації, а включає суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Виправлення помилок у звітності

У разі якщо продавець не включив на дату складення податкової накладної суму ПДВ до податкових зобов’язань, він може це зробити у наступних звітних періодах та відобразити у звітності з ПДВ як самостійно виявлену помилку.

Загальне правило для виправлення помилок встановлено пунктом 50.1 ПК, згідно з яким помилки можна виправити або шляхом подання уточнюючого розрахунку, або у складі декларації за будь-який наступний податковий період.

Зазначена норма також встановлює вимогу щодо сплати штрафу в разі заниження податкового зобов’язання з ПДВ минулого податкового періоду:

  • 3% — при поданні уточнюючого розрахунку як самостійного документу;

  • 5% — при поданні уточнюючого розрахунку у складі декларації з ПДВ.

Уточнення показників проводиться згідно з вимогами розділу VІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13).

Уточнюючий розрахунок може подаватись як додаток до декларації з ПДВ або самостійний документ. Про це свідчитиме відмітка «1» чи «2» у спеціальному полі 01 уточнюючого розрахунку.

Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 25.3 уточнюючого розрахунку.

Крім того, на суму донарахованого податкового зобов’язання при самостійному виявленні помилки та штрафу має нараховуватись ще й пеня (пп. 129.1.1, п. 129.4 ПК). Пеня не нараховується лише у разі, якщо зміни внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання (п. 129.9 ПК). Тобто у цьому випадку пеня має бути нарахована на суму недоплати ПДВ та штрафу (3% або 5% від суми недоплати) за період з 91-го дня, наступного за останнім днем граничної сплати ПДВ за звітний період, в якому складено податкову накладну, по день подання уточнюючого розрахунку до контролюючого органу. Однак, самою формою уточнюючого розрахунку не передбачено місця для відображення суми пені.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл