Фіндопомогу отримав платник податку на прибуток, борг простили єдиноподатнику: не оподатковуємо

17

Запитання

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало поворотну фіндопомогу від юрособи. Із 1 липня 2017 року воно стало платником єдиного податку третьої групи. Юрособа простила заборгованість за цією поворотною фіндопомогою. Які документи потрібно оформити? Як підприємству облікувати й оподаткувати цю суму?

Відповідь

За статтею 605 Цивільного кодексу України сторони можуть припинити зобов’язання за договором про надання поворотної фіндопомоги прощенням боргу. При цьому зобов’язання припиняється в результаті звільнення кредитором боржника від його обов’язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. Для прощення боргу достатньо волевиявлення кредитора, тобто боржник не має права проти цього заперечувати.

Припинення зобов’язань прощенням боргу не передбачає спеціальних вимог щодо документального оформлення цієї процедури. Тому вважаємо, що варто скласти додаткову угоду до договору, за яким надано поворотну фіндопомогу. Також  кредитор може надіслати повідомлення, у якому сповістити боржника про прощення боргу.

Позичальник — платник єдиного податку суму прощеного боргу визнає доходом звітного періоду, в якому сталося прощення боргу (п. 15 П(С)БО 15 «Дохід», п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання»). Отримання поворотної фіндопомоги відобразили за дебетом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» й кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Прощену фіндопомогу слід відобразити за дебетом субрахунку 685 і кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Про оподаткування прощеного боргу. За пунктом 292.6 Податкового кодексу України датою отримання доходу юрособи — платника єдиного податку є дата надходження коштів такому платникові у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Кошти у вигляді поворотної фіндопомоги надійшли підприємству, коли воно ще не перебувало на спрощеній системі оподаткування. Застосування ставки єдиного податку 3% передбачає сплату ПДВ. До доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, включають лише дохід від списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Тож виходить, що немає підстав визнавати суму прощеного боргу доходом платника єдиного податку третьої групи.



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль