Яким чином ФО - резиденту повернути помилково сплачений податок на доходи фізичних осіб при отриманні спадщини

22

Запитання

Яким чином ФО - резиденту повернути помилково сплачений податок на доходи фізичних осіб при отриманні спадщини (подарунку) від фізичної особи - резидента члена сім’ї другого ступеня споріднення за наслідками 2017 року?

Відповідь

Коротка:

Якщо у фізичної особи при отриманні спадщини (подарунку) відповідно до п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України (далі – ПК) не виникає обов’язку щодо сплати податку на доходи фізичних осіб, то сума податку, самостійно визначена нею та сплачена до бюджету підлягає поверненню платнику відповідно до ст. 43 ПК, як помилково сплачена.

При цьому обов’язковою умовою для повернення помилково сплаченої суми податку є подання фізичною особою до контролюючого органу за місцем сплати податку заяви про таке повернення та підтвердних документів про фактичну сплату податку протягом 1095 днів від дня виникнення помилково сплаченої суми.

Помилково сплачена сума податку підлягає поверненню платнику відповідно до ст. 43 ПК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Повна:

Оподаткування доходу, отриманого фізичною особою у вигляді спадщини, здійснюється згідно із нормами ст. 174 Податкового кодексу України від 02 грудня 
2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПК).

Відповідно до п. 174.6 ст. 174 ПК об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 ПК, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розд. ІV ПК для оподаткування спадщини. 

Згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПК вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПК оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПК (5 відсотків)

Законом України від 23 лютого 2017 року № 480 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» (далі – Закон № 480) з 01.01.2017 внесені деякі зміни до порядку оподаткування спадщини (дарування), яким передбачено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розд. ІV ПК вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розд. ІV ПК вважаються її рідні брати і сестри, її баба і дід з боку матері і збоку батька, онуки. 

Законом № 480 внесені зміни до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПК, яким визначено, що вартість власності, що успадковується (приймається у дарунок) членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за нульовою ставкою. 

Пунктом 174.3 ст. 174 ПК визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (подарунок).

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. 

Водночас п. 179.2 ст. 179 ПК визначено, що відповідно до розд. IV ПК обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розд. IV ПК оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п.174.3 ст. 174 ПК.
 

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПК помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 43 ПК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст. 43 ПК).

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 ПК).

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4 ст. 43 ПК).

Згідно з п. 43.5 ст. 43 ПК контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. 

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

ЗІР 113.07



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль