Як оподатковувати виплати морякам, що знаходяться за межами митної території України

21

Запитання

Як оподатковуються виплати членам екіпажів суден (морякам), що здійснюють діяльність за межами митного кордону чи територіальних вод України та чи обов’язково подавати «Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт»?

Відповідь

Коротка:

Не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб добові витрати та суми, які спрямовуються на харчування замість добових витрат, що виплачуються членам екіпажів морських та річкових суден, що провадять діяльність за межами митного кордону чи територіальних вод України, у разі, якщо таке перебування оформлено як відрядження відповідно до вимог Інструкції № 359 та такі суми не перевищують граничних розмірів, встановлених Постановою «Про граничні норми добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів та суми, що спрямовуються на їх харчування замість добових витрат».

В інших випадках, у тому числі при перевищенні сум виплат понад встановлені норми, суми таких виплат оподатковуються на загальних підставах.

Крім того, після повернення з відрядження платник податку зобов’язаний подати звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник завершує таке відрядження.

Повна:

Відповідно до п.п. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ст. 170 ПК.

Разом з тим, згідно з п.п. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 ПК.

Порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк, регулюється п. 170.9 ст. 170 ПК, відповідно до п.п. 170.9.1 якого передбачено, що Кабінетом Міністрів України окремо визначаються граничні норми добових для відрядження членів екіпажів суден/інших транспортних засобів або суми, що спрямовуються на харчування таких членів екіпажів замість добових, якщо такі судна (інші транспортні засоби): 

  • провадять комерційну, промислову, науково-пошукову чи риболовецьку діяльність за межами територіальних вод України; 
  • виконують міжнародні рейси для провадження навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату за межами повітряного або митного кордону України; 
  • використовуються для проведення аварійно-рятувальних та пошуково-рятувальних робіт за межами митного кордону або територіальних вод України. 

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 73 «Про граничні норми добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів та суми, що спрямовуються на їх харчування замість добових витрат» із змінами та доповненнями (далі – Постанова № 73) установлено, що:

1) граничні норми добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів у разі, коли такі судна, інші транспортні засоби провадять комерційну, промислову, науково-пошукову чи риболовецьку діяльність за межами територіальних вод України, виконують міжнародні рейси для провадження навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату за межами повітряного або митного кордону України, використовуються для проведення аварійно-рятувальних та пошуково-рятувальних робіт за межами митного кордону або територіальних вод України, визначаються у сумі, що не перевищує 75 відс. розміру мінімальної заробітної плати, що діяв для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, в розрахунку на добу; 

2) суми, що спрямовуються на харчування замість добових витрат для відрядження членів екіпажів суден, інших транспортних засобів, які провадять діяльність за межами повітряного або митного кордону чи територіальних вод України, визначаються у галузевій угоді і не можуть перевищувати граничних норм добових витрат.

Зауважуємо, що положення Постанови № 73 поширюються лише на членів екіпажів суден, які перебувають у відрядженні.

При цьому наказом Міністерства транспорту України від 12.07.1999 № 359 затверджено Інструкцію про особливості відряджень членів екіпажів суден (інших транспортних засобів) та порядок виплати сум, що направляються на харчування членів екіпажів суден (інших транспортних засобів) (далі – Інструкція № 359).

Відповідно до п.п. «а» п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПК сума добових визначається в разі відрядження, зокрема до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), - згідно з наказом про відрядження за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні). 

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку. 

Отже, не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб добові витрати та суми, які спрямовуються на харчування замість добових витрат, що виплачуються членам екіпажів морських та річкових суден, що провадять діяльність за межами митного кордону чи територіальних вод України, у разі, якщо таке перебування оформлено як відрядження відповідно до вимог Інструкції № 359 та такі суми не перевищують граничних розмірів, встановлених Постановою № 73.

В інших випадках, у тому числі при перевищенні сум виплат понад встановлені норми, суми таких виплат оподатковуються на загальних підставах.

Крім того, після повернення з відрядження платник податку зобов’язаний подати звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник завершує таке відрядження (п.п. 170.9.2 п. 170.9 ст. 170 ПК).

Одночасно інформуємо, що кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, що стосуються окремої справи.

ЗІР 103.02



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль