Два орендарі на один об’єкт оренди

1757

Запитання

Чи можуть різні суб’єкти господарювання (ТОВ та ФОП) орендувати одне і те ж саме приміщення? Що потрібно врахувати, оформлюючи такі орендні відносини?

Відповідь

Чинне законодавство прямо передбачає можливість участі одночасно декількох осіб як однієї сторони у зобов’язанні. Так, згідно з частиною другою статті 510 Цивільного кодексу України (ЦК) у зобов’язанні на стороні боржника або кредитора можуть бути одна або одночасно кілька осіб.

Головне, щоб зобов’язання, яке виникає з договору, належно виконувалося відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства (п. 1 ч. 2 ст. 11, ч. 2 ст. 509 і ст. 526 ЦК).

Загальні вимоги до орендних відносин встановлені главою 58 ЦК (ст. 759-786 ЦК) та статтями 283-291 Господарського кодексу України. Окремо відносини найму будівлі або іншої капітальної споруди врегульовано також параграфом 4 глави 58 ЦК (ст. 793-797 ЦК). Тож цими нормами загалом і слід керуватися, укладаючи договір оренди приміщення.

Так, згідно зі статтею 759 ЦК за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Таке визначення фактично продубльоване і в статті 283 ГК, але із застереженням, що майно передається у користування саме для здійснення господарської діяльності.

При цьому обмежень щодо кількості осіб як орендарів за договором оренди жодними законодавчими нормами не передбачено. Тож власник приміщення має право передати його в оренду за договором, у якому на стороні орендаря будуть одночасно дві особи. Крім цього, як ще свого часу зазначало Держпідприємництво у листі від 13.05.2013 № 3967, немає й підстав для заборони орендувати одне приміщення в різний час доби двома різними фізичними особами — підприємцями та/або юридичними особами.

Як випливає з положень чинного законодавства, сторони не позбавлені права укласти на вибір:

  • два договори оренди, якими кожному орендарю буде надано в користування окрему частину приміщення;
  • один договір оренди, у якому зі сторони орендаря будуть дві особи.

Проте це не єдині можливі варіанти. Провести операцію з надання приміщення в користування двом різним особам одночасно можна також, оформивши спершу договір оренди з однією з таких осіб. Далі остання за згодою орендодавця передасть частину приміщення іншій особі в суборенду відповідно до статті 774 ЦК.

При цьому варто пам’ятати, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Однією з істотних умов договору оренди є умова про предмет (об’єкт) оренди (ст. 760 ЦК, ст. 284 ГК). У договорі оренди мають бути зазначені дані, що дають змогу точно встановити майно, яке підлягає передачі орендарю як предмета (об’єкта) оренди. Тобто у цій ситуації в договорі оренди має бути індивідуалізована та частина приміщення, яку передають в оренду кожному суб’єктові господарювання. За відсутності таких даних у договорі оренди умова про об’єкт, що підлягає передачі в оренду, вважатиметься неузгодженою сторонами, а відповідний договір не вважатиметься укладеним.

З метою індивідуалізації переданої в оренду частини приміщення зазвичай складають план відповідного приміщення, що є невід’ємним додатком до договору, де зазначають і позначають частини та площі орендованих кожним суб’єктом квадратних метрів (заштриховують займаний простір, обводять його межі). Цей план має бути підписаний кожною договірною стороною.

Окрім конкретизації та розподілу в натурі об’єкта оренди, у договорі оренди також варто прописати порядок користування переданим об’єктом, експлуатації кімнат загального користування (за їх наявності) тощо. Якщо в приміщенні один вхід, у договорі слід обумовити ще й порядок користування входом і ключами. Утім, режим спільного користування приміщенням орендарі можуть визначити й самостійно (поза межами договору оренди).

Також зважте, що в разі, якщо в господарському зобов’язанні беруть участь кілька управнених або кілька зобов’язаних суб’єктів, кожний з управнених суб’єктів має право вимагати виконання, а кожний із зобов’язаних суб’єктів повинен виконати зобов’язання відповідно до частки цього суб’єкта, визначеної зобов’язанням. І лише в разі, якщо це передбачено законодавством або договором, зобов’язання має виконуватися солідарно (ст. 196 ГК).

Законодавство не встановлює спеціальних вимог до виконання орендарями обов’язків за договором, у якому на стороні орендаря виступають кілька осіб. Отже, в такому випадку сторони договору, з огляду на принцип свободи договору (ст. 3, 627 ЦК), мають право врегулювати свої обов’язки перед орендодавцем (наприклад, із внесення відповідної частини орендної плати, підтримання майна в справному стані, проведення поточного ремонту тощо), порядок їх виконання (самостійно чи солідарно) і питання відповідальності за зобов’язанням.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль