text
Головбух

Коли застосовується вексельна форма розрахунків сплати мита

 • 12 червня 2017
 • 21

Запитання

Чи застосовується вексельна форма розрахунків при сплаті митних платежів та в яких випадках?

Відповідь

Коротка:

Коли застосовується вексельна форма розрахунків сплати мита? Податковим кодексом України передбачено видання податкового векселю:

 • на суму акцизного податку, що справляється при ввезенні товарів відповідно до законодавства; 
 • на суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість при ввезенні на митну територію України товарів відповідно до законодавства.

Також законодавством передбачено видання векселя на суму податків з продукції, що поставляється за виробничою кооперацією.

Повна:

Коли застосовується вексельна форма розрахунків сплати мита? Згідно з положеннями ст. 298 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями передбачена як готівкова форма сплати митних платежів, так і будь-яка інша, передбачена законом.

Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПК) встановлено випадки видання податкового векселю:

 • на суму акцизного податку, що справляється при ввезенні товарів відповідно до законодавства (п.п. 229.3.4, п.п. 229.5.4, п.п. 229.7.3 ст. 229 розд. VI ПК);
 • на суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість при ввезенні на митну територію України устаткування, обладнання та комплектуючих, що не виробляються в Україні, платниками податку - підприємствами суднобудівної промисловості та суб’єктами господарювання, які реалізують інвестиційні проекти, схвалені відповідно до Закону України «Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць». 

При цьому Кабінетом Міністрів України має бути визначений перелік устаткування, обладнання та комплектуючих, що ввозяться вітчизняними підприємствами суднобудівної промисловості та не виробляються в Україні (не визначений на даний час). Податковий вексель видається на суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість, нарахованого за митною декларацією (п.1 та п.3 підрозд.3 розд. XX «Перехідні положення» ПК).

Щодо видання податкового векселю на суму акцизного податку. 

Подання виробником митниці ДФС, яка здійснює митне оформлення, другого примірника податкового векселя, авальованого банком та взятого на облік контролюючим органом за місцезнаходженням виробника є підставою для митного оформлення при ввезенні на митну територію України:

 • легких та важких дистилятів (коди 2710 11 11 00 та 2710 19 31 30 згідно з УКТ ЗЕД відповідно) з метою використання у виробництві етилену (п.п. 229.3.7 п. 229.3 ст. 229 ПК);
 • нафтопродуктів (коди 2710 11 11 00, 2710 11 15 00, 2710 11 21 00, 2710 19 11 00, 2710 19 15 00, 2710 19 25 00, 2710 19 29 00 згідно з УКТ ЗЕД) з метою використання у хімічній промисловості (п.п. 229.5.7 п. 229.5 ст. 229 ПК);
 • речовин, що використовуються як компоненти моторних палив з метою використання в хімічній промисловості (п.п. 229.7.6 п. 229.7 ст. 229 ПК).

При цьому згідно з вимогами ст. 229 ПК Кабінетом Міністрів України мають бути затверджені:

 • порядки випуску, обігу та погашення податкових векселів, які видаються для ввезення вищезазначених товарів;
 • переліки підприємств, що здійснюють ввезення таких товарів;
 • обсяг квот на ввезення таких товарів.

Кабінетом Міністрів України затверджено порядки випуску, обігу та погашення податкових векселів:

 • авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання або ввезення на митну територію України легких та важких дистилятів а також скрапленого газу та бутану, ізобутану для використання як сировини для виробництва етилену (постанова КМУ від 27 грудня 2010 року № 1215);
 • авальованих банком, які видаються до отримання або ввезення на митну територію України нафтопродуктів з метою використання як сировини для виробництва у хімічній промисловості (постанова КМУ від 20 жовтня 2011 року № 1068);
 • які видаються до отримання або ввезення на митну територію України речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, для використання як сировини для виробництва в хімічній промисловості (постанова КМУ від 04 лютого 2013 року № 69).

Переліки та річні обсяги квот на ввезення затверджено лише щодо підприємств, які отримують або ввозять на митну територію України речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, для використання як сировини для виробництва в хімічній промисловості (постанова КМУ від 04 березня 2013 року № 158).

При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 24 листопада 1997 року № 1303 визначено Порядок оформлення векселями сплати податків з продукції, що поставляється за виробничою кооперацією. Цей порядок визначає єдині правила видачі, обліку і погашення векселів, що видаються суб’єктами господарської діяльності на суму податків, у тому числі мита та акцизного збору, з продукції, яка поставляється за виробничою кооперацією, відповідно до угод про виробничу кооперацію між Кабінетом Міністрів України і урядами держав - учасниць СНД. Пунктом 3 цього порядку передбачено видання на суму податків, що справляються під час ввезення в Україну товарів, простого векселя.

ЗІР 210.01

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
×
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!