text
Головбух

Куди платити податкові зобов’язання із рентної плати за користування надрами

 • 25 травня 2017
 • 272

Запитання

До якого бюджету платники податків сплачують податкові зобов’язання із рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин?

Відповідь

Згідно із п. 5 частини другої ст. 29 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-VI зі змінами і доповненнями (далі – БКУ) до доходів загального фонду Державного бюджету України належать, зокрема 75 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (крім рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату, яка зараховується до загального фонду державного бюджету у повному обсязі).

Пунктами 4 та 30 частини першої ст. 64 БКУ визначено, що до доходів загального фонду бюджетів міст обласного значення, міста Києва, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать, зокрема:

 • 25 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (крім рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату), що зараховується до міського бюджету міста Києва;
 • рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення зараховується до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням (місцем розташування) відповідних природних ресурсів, а щодо водних об’єктів - за місцем податкової реєстрації платника рентної плати.

До доходів загального фонду обласних бюджетів належать, зокрема 25 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (крім рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату) (п. 4 частини першої ст. 66 БКУ).

До доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належить, зокрема рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення, такий платіж зараховується до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням (місцем розташування) відповідних природних ресурсів, а щодо водних об’єктів - за місцем податкової реєстрації платника рентної плати (п. 3 частини першої ст. 69 БКУ).

Слід зазначити, що переліки корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 із змінами та доповненнями (далі – постанова № 827).

Водночас відповідно до ст. 8 БКУ Міністерство фінансів України наказом від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» зі змінами та доповненнями затвердило, зокрема, «Класифікацію доходів бюджету», якою передбачено коди бюджетної класифікації, на які зараховується рентна плата за користування надрами.

Таким чином, у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини у межах території України, плата за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період сплачується, в залежності від виду видобутої корисної копалини (за винятком нафти, природного газу, газового конденсату), яка відповідно до постанови № 827 належить до корисних копалин загальнодержавного або місцевого значення, на коди бюджетної класифікації:

 • 13030100 – рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення;
 • 13030200 – рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення.

У разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини (за винятком нафти, природного газу, газового конденсату), в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України, рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період сплачується на код бюджетної класифікації:

 • 13030400 – рентна плата за користування надрами континентального шельфу і в межах виключної (морської) економічної зони.

У разі видобування нафти, природного газу та газового конденсату суми податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин сплачуються в залежності від виду вуглеводної сировини на коди бюджетної класифікації:

 • 13030700 – рентна плата за користування надрами для видобування нафти;
 • 13030800 – рентна плата за користування надрами для видобування природного газу;
 • 13030900 – рентна плата за користування надрами для видобування газового конденсату.
 • У разі видобування бурштину рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період сплачується на код бюджетної класифікації:
 • 13031000 – рентна плата за користування надрами для видобування бурштину.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, забезпечують розподіл зарахованих коштів на вищевказані коди бюджетної класифікації у співвідношенні, визначеному БКУ.

ЗІР 130.04

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Ви можете дочитати статтю до кінця...

...лише зареєструйтеся! І у вас буде доступ до прикладів актів, декларацій, наказів, а також алгоритмів дій та шпаргалок на усі випадки бухгалтерського життя :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися