Помилкова поштова адреса у податковій накладній

322

Запитання

Податкова накладна з неправильно вказаною поштовою адресою зареєстрована в ЄРПН 11.01.2016. Наступного дня контрагент відхилив її. Чи вважається така податкова накладна зареєстрованою? Чи може контрагент подати на підприємство скаргу?

Відповідь

Насамперед звертаємо увагу, що такі реквізити податкової накладної як «Місцезнаходження (податкова адреса продавця)» та «Вид цивільно-правового договору» виключені з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної ще 29.07.2015 у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 № 643.

У податковій накладній в обов’язковому порядку мають заповнюватись реквізити, перелічені у пункті 201.1 Податкового кодексу України (ПК).

Попри те, що до цього часу чинною залишається форма податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13), платники ПДВ при складанні податкової накладної або розрахунку коригування можуть не заповнювати в їх заголовній частині поля реквізитів, які не визначені пунктом 201.1 ПК як обов’язкові, а саме:

  • місцезнаходження (податкова адреса продавця);

  • місцезнаходження (податкова адреса покупця);

  • номер телефону (продавця та покупця);

  • вид цивільно-правового договору, його номер та дата;

  • форма проведених розрахунків.

Таке роз’яснення було надано ДФС листом від 29.07.2015 № 27651/7/99-99-19-03-02-17. Крім того, у цьому листі зазначено, що наявність чи відсутність у податковій накладній (розрахунку коригування) заповнених полів реквізитів заголовної частини, які не є обов’язковими, не може бути підставою для виключення такої податкової накладної (розрахунку коригування) зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення.

Підтвердження реєстрації податкової накладної

Роз’яснення податківців цілком узгоджується з вимогами пункту 201.10 ПК, згідно з яким підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) продавцем.

Звертаємо увагу, навіть якщо податкова накладна містить помилки в обов’язкових реквізитах, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов’язань, така податкова накладна, починаючи з 01.01.2016, теж є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.

Враховуючи зазначене, вказана продавцем у податковій накладній помилкова поштова адреса не вважається порушенням її заповнення. Оскільки продавець зареєстрував цю податкову накладну в ЄРПН, покупець має право включити суму ПДВ, вказану в ній, до податкового кредиту.

Варто пам’ятати, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді, яка надсилається йому протягом операційного дня. Тож якщо продавець отримав квитанцію, значить податкова накладна зареєстрована в ЄРПН. У такому разі у продавця проблем з віднесенням суми ПДВ до податкових зобов’язань не виникає.

Підстави для коригування податкової накладної

У разі виникнення зі сторони покупця претензій щодо неправильності заповнення продавцем податкової накладної покупець має звернутись до продавця з пропозицією їх виправити. Помилки технічного плану дозволяється виправляти через розрахунок коригування за правилами, встановленими у статті 192 ПК. Проте, як було зазначено, неправильно вказана поштова адреса у податковій накладній не має викликати занепокоєння у покупця. Адже така податкова накладна не позбавляє покупця права на податковий кредит. Відтак підстав для коригування цієї податкової накладної немає.

Скарга на продавця

Заяву зі скаргою на продавця покупець може подати до контролюючого органу або у разі допущення продавцем помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, або у разі порушення ним 15-денного терміну реєстрації податкової накладної в ЄРПН. На підставі такої заяви із скаргою (у вигляді додатка 8 до декларації з ПДВ) контролюючий орган зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня її надходження провести документальну позапланову перевірку продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з ПДВ за такою операцією.

Як ми вже з’ясували, продавцем у цьому випадку не були допущені помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної. Тому, за умови своєчасної реєстрації її в ЄРПН та включення суми ПДВ за нею до податкових зобов’язань відповідного звітного періоду (тобто до декларації з ПДВ за січень), продавцю не варто хвилюватись за результат такої перевірки. Але для обох сторін краще завчасно переконати покупця не подавати скаргу.



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль