Головбух

ТОВ виплачує дивіденди іноземній компанії, якою володіє фізособа: як оподатковувати

  • 24 квітня 2017
  • 256

Запитання

ТОВ на загальній системі оподаткування виплачує дивіденди своєму засновникові — компанії, яка зареєстрована у Швеції та має 100% статутного капіталу ТОВ. Власник шведської компанії (100% статутного капіталу) — фізособа, громадянин Швеції. Чи потрібно ТОВ утримувати податок на репатріацію? Якщо так — у якому розмірі?

Відповідь

За загальним правилом із дивідендів утримують податок за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок. Його сплачують до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями чинних міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких проводять виплати (пп. 141.4.2 Податкового кодексу України, ПК).

Наразі чинна Конвенція між Урядом України та Урядом Швеції про уникнення подвійного оподаткування доходів і попередження податкових ухилень (далі — Конвенція; лист ДФС від 24.01.2017 № 1414/7/99-99-01-02-02-17). За пунктом 2 статті 10 Конвенції дивіденди можуть також оподатковувати у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, яка сплачує дивіденди, і згідно із законодавством цієї Держави.

Якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок не повинен перевищувати:

  • 5% загальної суми, якщо право на дивіденди фактично має компанія (на відміну від товариства) і ця компанія є власником принаймні 20% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди;
  • 10% загальної суми дивідендів в інших випадках.

Визначення терміна «компанія» наведено в абзаці e) пункту 1 статті 3 Конвенції: це будь-яке корпоративне об’єднання або будь-яка організація, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об’єднання.

Згідно з пунктом 103.3 ПК бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу з метою застосування згідно з правилами міжнародного договору України пониженої ставки податку до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважають особу, яка має право отримувати такі доходи.

У пункті 4 статті 10 Конвенції чітко зазначено, що термін «дивіденди» під час застосування в цій статті означає дохід від акцій чи інших прав, які не є борговими зобов’язаннями, що дають право на участь у прибутку. Так само, як дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому самому оподаткуванню, як доходи від акцій, згідно з податковим законодавством держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток.

Отже, з огляду на це фактичним власником дивідендів є шведська компанія, яка є власницею 100% статутного капіталу ТОВ — резидента України. Тому дивіденди під час виплати оподатковують податком за ставкою 5%.

З порядком застосування положень міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування можна ознайомитися в консультації «Порядок сплати податку на репатріацію» в експертно-правовій системі Expertus: Головбух

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл