Головбух

Самостійне нарахування та сплата штрафу з ЄСВ

  • 18 квітня 2017
  • 3249

Запитання

Платник несвоєчасною сплатив ЄСВ, тому самостійно нарахував і сплатив штраф у розмірі 20% суми ЄСВ. Як відобразити це в бухгалтерському обліку? І чи можна сплачувати штраф без відповідного рішення податкової?

Відповідь

В описаній ситуації платник мав разом із сумами ЄСВ сплатити не штрафні санкції, а пеню.

Так, якщо платник ЄСВ виявить несвоєчасно сплачені суми внеску, він зобов’язаний самостійно обчислити суму ЄСВ і сплатити його з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

На суму недоїмки нараховують пеню з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464). Як розрахувати суму пені, читайте у матеріалі «Несвоєчасна сплата ЄСВ: накладення штрафу та пені».

Штрафні санкції за порушення строків сплати ЄСВ нараховують органи фіскальної служби, про що зазначають у відповідному рішенні (п. 2 розд. VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).

Деякі платники, які виявили несвоєчасну сплату податку, прагнуть уникнути перевірки. Тому вважають за краще погасити суму заборгованості й самостійно сплатити суму штрафу та пені. Однак за нормами закону самостійно сплатити такий штраф неможливо. Адже платник не має права нараховувати штраф. Такої думки й податківці (ЗІР, категорія 301.08).

Якщо платник сплатив штраф самостійно, таку суму зарахують на його особовий рахунок. В інформаційній базі ДФС такі кошти значитимуться як переплата з ЄСВ. Позаяк на дату сплати такого штрафу ДФС не приймала рішення про нарахування відповідних сум штрафних санкцій.

У бухобліку сплату «самостійно визначеного штрафу» слід відобразити проведенням: за дебетом субрахунку 651 «За розрахунками із загальнообов’язкового державного соціального страхування» та кредитом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті».

Відповідно до пункту 20 П(С)БО 16 «Витрати» визнані штрафи й пеня включають до складу інших операційних витрат. Визнані економічні санкції за невиконання підприємством законодавства обліковують на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пеня, неустойки» (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291).

Отже, нарахування пені слід відобразити проведенням за дебетом субрахунку 948 і кредитом субрахунку 651.

Експертна система «Expertus: Головбух»

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл