Головбух

Як відобразити у податковому обліку з ПДВ відшкодування вартості (реімбурсації) відпущених ліків

6 листопада 2019
18
Середній бал: 0 із 5

Запитання

Яким чином у податковому обліку з ПДВ продавця відображаються кошти, які надходять як відшкодування вартості (реімбурсації) відпущених ліків по програмі «Доступні ліки»?

Відповідь

Осіннє ТО медтранспорту — в бухобліку КНП

Операції з постачання (продажу) лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, є об’єктом оподаткування ПДВ. Кошти, отримані з бюджету як відшкодування вартості (реімбурсації) відпущених ліків по програмі «Доступні ліки», постачальник включає до бази оподаткування у звітному періоді їх отримання з нарахуванням податкових зобов’язань у загальновстановленому порядку.

Механізм повного або часткового відшкодування вартості (реімбурсації) лікарських засобів суб’єктам господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами визначається Порядком реімбурсації лікарських засобів (далі – Порядок реімбурсації), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2017 № 152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів» (далі – Постанова № 152).

Реімбурсації підлягають зареєстровані в Україні готові лікарські засоби, які використовують для лікування в амбулаторних умовах серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальної астми і включені до:

  • Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення»;
  • переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, затвердженого Постановою № 152, з урахуванням змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 135;
  • Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації.

Лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, відпускають на підставі рецептів, виписаних відповідно до правил, затверджених МОЗ через електронну систему охорони здоров’я лікарями, які надають первинну медичну допомогу.

Електронні рецепти виписуються в межах загального обсягу бюджетних асигнувань на реімбурсацію лікарських засобів за договорами про реімбурсацію, встановлених у кошторисі на відповідний місяць. У разі коли загальна вартість лікарських засобів за всіма виписаними електронними рецептами у відповідному місяці дорівнює сумі бюджетних асигнувань на реімбурсацію лікарських засобів за договорами про реімбурсацію, встановлених у кошторисі на відповідний місяць, виписування електронних рецептів через електронну систему охорони здоров’я припиняється до початку наступного місяця.

Розмір реімбурсації за упаковку лікарського засобу відповідної лікарської форми визначається в Реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, що затверджується МОЗ.

Крім цього, Постановою № 152 затверджено Порядок визначення розміру реімбурсації лікарських засобів та перелік міжнародних непатентованих назв лікарських засобів.

Згідно з п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

При цьому база оподаткування операцій, зокрема, з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, за винятком:

  • товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
  • газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку (п. 188.1 ст. 188 ПКУ).

Пунктом 187.7 ст. 187 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі,включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.

ЗІР, категорія 101.23

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини