Придбати вантажний автомобіль у підприємця

335

Запитання

Юридична особа придбаває вантажні автомобілі у фізичної особи та приватного підприємця. Хто та які податки сплачує за такими договорами купівлі-продажу транспортних засобів?

Відповідь

Нараховувати та утримувати податки (ПДФО та військовий збір) у обох випадках має юридична особа як податковий агент таких фізичних осіб. Пояснимо чому.

Учасниками цивільних відносин та суб’єктами права власності є фізичні особи (ст. 2, 318 Цивільного кодексу України; ЦК). ЦК не визначає такого суб’єкта права власності, як приватний підприємець.

Інша справа, що власники можуть використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (ст. 320 ЦК).

До речі, транспортні засоби, що належать фізичним особам — підприємцям, реєструють за ними як за фізичними особами (п. 6 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388).

Тобто вантажний автомобіль, який фізична особа використовує у власній підприємницькій діяльності, є її власністю як фізичної особи. Тому й документи на купівлю вантажного автомобіля укладатимуть із фізичною особою, а не з приватним підприємцем.

Доходи фізичних осіб від операцій з продажу рухомого майна оподатковують у порядку, визначеному статтею 173 Податкового кодексу України (ПК).

Зокрема, дохід платника податку від продажу об’єкта рухомого майна, у нашому випадку — вантажного автомобіля, оподатковують ПДФО за ставкою 5% ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості цього об’єкта (п. 173.1 ПК). Окрім того, з такого доходу сплачують військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). На підтвердження таких висновків можна навести лист ДФС від 02.03.2016 № 2267/С/99-99-17-03-03-14.

Якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа, її вважають податковим агентом платника податку (п. 173.3 ПК). Тому така особа повинна виконати всі функції податкового агента: нарахувати ПДФО та військовий збір, утримати їх з доходу фізичної особи та сплатити до бюджету.

ПДФО та військовий збір сплачують до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податків до бюджету (пп. 168.1.2 ПК).

Юридична особа також має повідомити органи контролю про виплачені фізичній особи доходи. А саме — відобразити відомості про суми доходу в податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «105».

Експертна система «Expertus: Головбух»



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль