Бюджетне відшкодування ПДВ — у рахунок сплати ПДФО та інших платежів

802

Запитання

Підприємство має право на бюджетне відшкодування ПДВ. Чи може воно врахувати суму такого бюджетного відшкодування у рахунок погашення податкового боргу з інших податків, зокрема ЄСВ, ПДФО, військового збору, або в рахунок сплати поточних платежів з ЄСВ, ПДФО, військового збору чи інших податків?

Відповідь

Від’ємне значення ПДВ звітного періоду, насамперед, ураховують у зменшення суми податкового боргу саме з ПДВ. І лише в разі відсутності боргу від’ємне значення ПДВ підлягає бюджетному відшкодуванню та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Реалізувати право на бюджетне відшкодування можна шляхом перерахування відповідної суми ПДВ на поточний рахунок платника або у рахунок сплати грошових зобов’язань чи погашення податкового боргу такого платника з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету (п. 200.4 Податкового кодексу України; ПК).

Аби визначити, які саме платежі надходять до держбюджету, звернемось до Бюджетного кодексу України (БК).

Склад доходів Державного бюджету України встановлює стаття 29 БК.

Серед платежів, які мають значну питому вагу в надходженнях до держбюджету, виділимо податок на прибуток (крім податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, що надходить до місцевих бюджетів) та акцизний податок. До держбюджету надходить також частина рентних платежів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, а сплачує єдиний податок, зарахувати ПДВ у такому разі неможливо. Згідно з розділом ІІІ БК єдиний податок є джерелом формування місцевих бюджетів.

Крім того, згідно з частиною другою статті 29 БК до доходів загального фонду держбюджету належать частина ПДФО (25% суми ПДФО, що сплачується на відповідній території України, та 60% — на території Києва) і військовий збір у повному обсязі.

При цьому підпункт 168.1.2 ПК вимагає від податкових агентів сплачувати ПДФО до бюджету єдиним платіжним документом під час виплати оподатковуваного доходу. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Аналогічно до сплати ПДФО сплачують і військовий збір — під час кожної виплати доходу, з якого його утримують. Тому й банки зобов’язані приймати платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього збору до бюджету.

Отже, і ПДФО, і військовий збір перераховують до бюджету під час виплати заробітної плати (як за першу, так і за другу половину місяця). А це означає, що підприємство (як податковий агент своїх працівників) має сплатити ці платежі до бюджету самостійно і власним коштом. Бюджетне відшкодування ПДВ у цьому випадку не допоможе.

Зазначене свідчить також про те, що за цими двома платежами заборгованості бути не може. Саме тому для обліку цих надходжень до бюджету контролюючі органи використовують інтегровану картку платника (ІКП) за формою № 15, у якій із поданої платником звітності розносять лише суми сплати.

У разі якщо контролюючий орган під час перевірки виявить порушення і донарахує ПДФО та військовий збір, а також штрафи і пеню на них, такі суми не потрапляють до ІКП за формою № 15, а розносяться в окрему ІКП за формою № 6 (це передбачено наказом МДЗ від 05.12.2013 № 765).

Якщо підприємство має заборгованість з ПДФО та військового збору, яка виникла в результаті проведених контролюючим органом донарахувань згідно з актом перевірки, в такому разі є можливість спрямувати бюджетне відшкодування ПДВ на погашення цієї заборгованості.

Попри те що контролюючі органи володіють інформацією щодо нарахувань і надходжень ЄСВ (які відображаються в ІКП за формою № 6), погасити борг з ЄСВ за рахунок ПДВ не вдасться. Цей платіж не входить до складу доходів ані державного бюджету, ані місцевих бюджетів. ЄСВ є страховим внеском, що збирається до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою забезпечення захисту прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат.

Отже, підприємство може спрямувати бюджетне відшкодування ПДВ в рахунок сплати чи погашення боргу з тих платежів, перелік яких встановлено у статті 29 БК. Про прийняте рішення свідчить заповнення рядка 20.2.2 декларації з ПДВ. У разі заповнення рядка 20.2 декларації з ПДВ обов’язково доведеться подавати додатки 3 та 4 (Д3, Д4).

Наталія ТОВЧЕНИК,
заступник керівника Об’єднаної редакції МЦФЕР: Головбух



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль