text
Головбух

Готівкові розрахунки між фізособами понад 50 тис. грн

  • 9 березня 2017
  • 706

Запитання

Чи може фізична особа, яка придбаває в іншої фізичної особи нерухомість вартістю понад 50 тис. грн, здійснити протягом декількох днів розрахунки готівкою частинами не більше 50 тис. грн?

Відповідь

На жаль, у цьому випадку розрахуватися готівкою протягом декількох днів у сумі, що не перевищує 50 тис. грн, не вдасться, позаяк розрахунки слід провести у безготівковій формі. Тому покупцю нерухомості доведеться або перерахувати кошти зі свого поточного рахунку на поточний рахунок продавця, або внести/перерахувати кошти на поточний рахунок продавця. Пояснимо чому.

Як визначає стаття 1087 Цивільного кодексу України (ЦК), граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб — підприємців встановлює НБУ.

Так, гранична сума розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, становить 50 тис. грн (п. 1 постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 № 210; далі — Постанова № 210).

Якщо ж сума за договором перевищує 50 тис. грн, то фізичні особи мають перерахування кошти з поточного рахунку на поточний рахунок або ж внести/перерахувати кошти на поточні рахунки (у т. ч. у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті) (п. 2 Постанови № 210).

При цьому, як пояснив НБУ в листі від 29.08.2013 № 18-111/10879, «нотаріус має здійснювати посвідчення такого договору після того, як переконається, що сторонами дотримано вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі».

Тобто у нашій ситуації у безготівковій формі слід здійснювати платежі на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

І оскільки договори купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна, як того вимагає стаття 654 ЦК, укладають у письмовій формі і вони підлягають нотаріальному посвідченню, то оминути цю вимогу не можна.

Зауважимо, що нотаріус перед нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу нерухомості вартістю понад 50 тис. грн на вимогу регулятора має пересвідчитись у проведенні безготівкових розрахунків. Підтвердити це мають документи про проведення розрахунків у безготівковій формі.

Так, у разі переказу коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця це має бути платіжне доручення, засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку, або документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи.

Якщо ж покупець відкриває вкладний (депозитний) рахунок на ім’я продавця, нотаріусу слід надати роздрукований відповідний касовий документ (квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі).

У разі внесення або переказу коштів у депозит на окремий поточний рахунок нотаріуса підтвердними документами будуть виписка банку з окремого поточного рахунку нотаріуса та документи, зазначені вище. Переказувати кошти у депозит нотаріуса покупець може як шляхом унесення готівки в касу банку для її подальшого зарахування на поточний рахунок нотаріуса, так і шляхом переказу відповідної суми коштів з власного поточного рахунку.

Також готівку можна внести на поточний рахунок продавця. Підтвердити це має роздрукований касовий документ (квитанція до заяви на переказ готівки, квитанція/сліп платіжного термінала, квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку), що підтверджує внесення готівки.

Експертна система «Expertus: Головбух»

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!