Готівкові розрахунки між фізособами понад 50 тис. грн

411

Запитання

Чи може фізична особа, яка придбаває в іншої фізичної особи нерухомість вартістю понад 50 тис. грн, здійснити протягом декількох днів розрахунки готівкою частинами не більше 50 тис. грн?

Відповідь

На жаль, у цьому випадку розрахуватися готівкою протягом декількох днів у сумі, що не перевищує 50 тис. грн, не вдасться, позаяк розрахунки слід провести у безготівковій формі. Тому покупцю нерухомості доведеться або перерахувати кошти зі свого поточного рахунку на поточний рахунок продавця, або внести/перерахувати кошти на поточний рахунок продавця. Пояснимо чому.

Як визначає стаття 1087 Цивільного кодексу України (ЦК), граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб — підприємців встановлює НБУ.

Так, гранична сума розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, становить 50 тис. грн (п. 1 постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 № 210; далі — Постанова № 210).

Якщо ж сума за договором перевищує 50 тис. грн, то фізичні особи мають перерахування кошти з поточного рахунку на поточний рахунок або ж внести/перерахувати кошти на поточні рахунки (у т. ч. у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті) (п. 2 Постанови № 210).

При цьому, як пояснив НБУ в листі від 29.08.2013 № 18-111/10879, «нотаріус має здійснювати посвідчення такого договору після того, як переконається, що сторонами дотримано вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі».

Тобто у нашій ситуації у безготівковій формі слід здійснювати платежі на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

І оскільки договори купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна, як того вимагає стаття 654 ЦК, укладають у письмовій формі і вони підлягають нотаріальному посвідченню, то оминути цю вимогу не можна.

Зауважимо, що нотаріус перед нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу нерухомості вартістю понад 50 тис. грн на вимогу регулятора має пересвідчитись у проведенні безготівкових розрахунків. Підтвердити це мають документи про проведення розрахунків у безготівковій формі.

Так, у разі переказу коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця це має бути платіжне доручення, засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку, або документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи.

Якщо ж покупець відкриває вкладний (депозитний) рахунок на ім’я продавця, нотаріусу слід надати роздрукований відповідний касовий документ (квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі).

У разі внесення або переказу коштів у депозит на окремий поточний рахунок нотаріуса підтвердними документами будуть виписка банку з окремого поточного рахунку нотаріуса та документи, зазначені вище. Переказувати кошти у депозит нотаріуса покупець може як шляхом унесення готівки в касу банку для її подальшого зарахування на поточний рахунок нотаріуса, так і шляхом переказу відповідної суми коштів з власного поточного рахунку.

Також готівку можна внести на поточний рахунок продавця. Підтвердити це має роздрукований касовий документ (квитанція до заяви на переказ готівки, квитанція/сліп платіжного термінала, квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку), що підтверджує внесення готівки.

Експертна система «Expertus: Головбух»



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль