text
Головбух

Оподатковуємо суми оплати додаткової відпустки

  • 3 березня 2017
  • 74

Запитання

Згідно з колективним договором працівники мають право на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з одруженням та народженням дитини. Як оподатковують суми оплати таких відпусток? Чи враховують такі виплати під час обчислення лікарняних та пенсії?

Відповідь

Підприємство має право самостійно встановлювати для працівників додаткові порівняно із законодавством трудові і соціально-побутові пільги. Це передбачено статтею 9-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП) і статтею 69 Господарського кодексу України (ГК)

Водночас частиною другою статті 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) визначено, що законодавством, колективним договором, угодою і трудовим договором можуть встановлюватись інші види відпусток.

Суми оплати додаткових відпусток (понад тривалість, передбачену законодавством), наданих відповідно до колективного договору, включають до фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). А доходи у вигляді заробітної плати, як встановлює підпункт 164.2.1 Податкового кодексу України (ПК), включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи. Тобто із сум оплати додаткових відпусток утримують ПДФО (18%) і військовий збір (1,5%).

Оскільки суми оплати додаткових відпусток, що їх надають згідно з колективним договором, включають до фонду оплати праці відповідно до Інструкції № 5, то вони входять до бази справляння ЄСВ. Нагадаємо: звичайні підприємства нараховують ЄСВ на доходи працівників-інвалідів за ставкою 8,41%, на доходи інших працівників — за ставкою 22%. Підприємці застосовують ставку ЄСВ 22% до зарплати усіх працівників, у т. ч. й тих, кому встановлено інвалідність.

Усі виплати із соцстрахування обчислюють із застосуванням середньоденної заробітної плати. Цей показник визначають шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (доходу, грошового забезпечення), на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (пп. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Отже, позаяк суми оплати додаткових відпусток є базою нарахування ЄСВ, такі суми мають враховувати під час обчислення середньої зарплати для соцвиплат.

Зазначені суми також враховують до заробітної плати для обчислення пенсій відповідно до пункту 1 статті 41 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Експертна система «Expertus: Головбух»

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!