text
Головбух

Прощення боргу фізособи: що з ЄСВ

  • 16 лютого 2017
  • 463

Запитання

Чи нараховується ЄСВ на суми прощеного боргу працівника

Відповідь

Одразу зазначимо, що в разі прощення боргу працівника ЄСВ нараховувати не потрібно. Однак це стосується того випадку, коли ситуація має разовий характер.

Так, базою нарахування ЄСВ є сума зарплати, нарахованої кожній застрахованій особі, за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. в натуральній формі, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Матеріальна допомога разового характеру, яку підприємство надає окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі — Інструкція № 5).

Крім того, зазначена допомога належить до виплат, що їх здійснюють коштом роботодавців, на які не нараховують ЄСВ (п. 14 розд. II Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Тобто, сума безповоротної фінансової допомоги разового характеру не є базою нарахування ЄСВ.

Разом із тим, якщо підприємство постійно (систематично) прощатиме борги працівникам, йому доведеться нараховувати на такі суми ЄСВ. Про це зазначають фахівці Головного управління ДФС у м. Києві у своєму роз’ясненні від 01.07.2014: «Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу 2 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), входить до фонду додаткової заробітної плати, на яку нараховується ЄВ».

Тому безповоротна фінансова допомога, що має систематичний характер і виплачена роботодавцем працівникам, які перебувають із ним у трудових відносинах, є базою для нарахування ЄСВ.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!