text
Головбух

Податкова накладна на компенсацію комунальних послуг

  • 10 березня 2016
  • 5147

Запитання

Підприємство здає в оренду іншому підприємству приміщення. Згідно з договором орендар відшкодовує орендодавцю вартість комунальних послуг (зокрема, за спожиту електроенергію та водопостачання). Як правильно прописати це у податковій накладній?

Відповідь

База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів та послуг визначається на основі їх договірної вартості. При цьому до складу договірної вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів та послуг. Як виняток, до бази оподаткування ПДВ не включаються суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії (п. 188.1 Податкового кодексу України; ПК).

Ураховуючи зазначене, кошти, що надійшли від орендаря орендодавцю (який не є бюджетною установою) у вигляді компенсації комунальних послуг, які є складовою витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, включаються до бази оподаткування ПДВ та підлягають оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою 20%.

На вартість компенсації комунальних послуг орендодавець — платник ПДВ на дату виникнення податкових зобов’язань має скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у 15-денний термін (п. 201.1, 201.10 ПК). При цьому датою виникнення податкових зобов’язань вважається перша з подій: або дата отримання коштів від орендаря, або дата підписання сторонами акта узгодження вартості комунальних послуг.

Заповнення окремих рядків податкової накладної, таких як «Номенклатура товарів/послуг продавця», «Одиниці виміру товару/послуги» залежить від того, що саме прописано в первинних документах.

У разі якщо в платіжному дорученні або акті узгодження вказано загальну суму компенсації, то у графі 3 податкової накладної слід зазначити «Компенсація комунальних послуг» або «Відшкодування комунальних послуг» (залежно від формулювання у відповідному первинному документі), у графі 5.1 — «послуга», графа 5.2 при цьому не заповнюється.

У разі якщо в первинних документах деталізовано перелік комунальних послуг, тобто окремо виділено обсяги, ціну та вартість спожитої електроенергії, водопостачання, то відповідно мають бути заповнені і рядки 3, 5 податкової накладної.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Операції з ФОПами: чим ризикуєте

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах