Головбух

Податкові зобов’язання при постачанні житла

  • 15 січня 2016
  • 690

Запитання

Товариство з обмеженою відповідальністю на загальній системі — платник ПДВ є забудовником багатоквартирного житлового будинку. Будинок ще в процесі будівництва. Кошти на будівництво надходять від фізичних осіб — майбутніх власників квартир. Коли у підприємства виникають податкові зобов’язання з ПДВ?

Відповідь

За своєю суттю операція з будівництва багатоквартирного будинку за кошти фізичних осіб є постачанням товарів, де товаром виступають квартири (житло).

При оподаткуванні ПДВ операцій з постачання житла варто врахувати обмеження, встановлені у підпункті 197.1.14 Податкового кодексу України (ПК). Згідно з цією нормою звільняється від оподаткування ПДВ постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлового фонду) означає:

  • першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
  • перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Норми підпункту 197.1.14 ПК поширюються на перший продаж будь-яких об’єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд).

Ураховуючи зазначене, ситуація, яка розглядається, підпадає під перше постачання житла, на яке не поширюється звільнення від оподаткування ПДВ. Така операція підлягає оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за ставкою 20%.

При цьому операцією з першого постачання житла вважається операція з передачі права власності (оформлення правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об’єкт житлового фонду) до перших власників такого житла — фізичних осіб, за рахунок яких збудовано це житло. Подібне роз’яснення було надано податківцями у листі ДПС від 03.07.2012 № 18073/7/15-3417-13.

Згідно з пунктом 187.9 ПК датою виникнення податкових зобов’язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами). Під довгостроковим договором (контрактом) мається на увазі будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл