Головбух

Придбання товарів у підприємців через підзвіт: чи відображати у формі № 1ДФ

  • 10 лютого 2016
  • 2119

Запитання

Працівники підприємства придбавають товари для підприємства у приватних підприємців. У подальшому витрачені кошти компенсуються працівникам підприємства. Чи потрібно в податковому розрахунку форми № 1ДФ відображати суми доходів, виплачені приватним підприємцям? Якщо так, то який порядок виправлення помилок та розмір штрафних санкцій, адже у податковому розрахунку форми № 1ДФ такі суми та підприємці не відображались?

Відповідь

Суми, виплачені на користь приватних підприємців, потрібно відображати у податковому розрахунку форми № 1ДФ. Пояснимо.

Відображення в податковому розрахунку форми № 1ДФ

Хоча працівники придбавають товари за власні кошти, проте роблять це від імені підприємства. Адже тут діють норми глави 79 Цивільного кодексу України (ЦК). Нагадаємо, що у разі, якщо майновим інтересам іншої особи загрожує небезпека настання невигідних для неї майнових наслідків, особа має право без доручення вчинити дії, спрямовані на їх попередження, усунення або зменшення (ч. 1 ст. 1158 ЦК). До того така особа має право вимагати відшкодування фактично зроблених витрат, якщо вони були виправдані обставинами, за яких були вчинені дії (ст. 1160 ЦК). Фактично це й відбувається коли працівник за власні кошти придбає товар для підприємства, а потім подає авансовий звіт.

Відповідно до частини другої статті 1158 ЦК особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, зобов’язана при першій нагоді повідомити її про свої дії. Якщо ці дії будуть схвалені іншою особою, надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір. А згідно із статтею 1000 ЦК за договором доручення одна сторона вчиняє від імені другої сторони певні юридичні дії. Отже, придбаваючи товари у приватних підприємців за власні кошти з подальшим відшкодуванням витрат, працівники діють від імені підприємства.

Тому такі виплати потрібно відображати у податковому розрахунку форми № 1ДФ. При цьому використовують ознаку доходу «157».

Порядок виправлення помилок

Порядок виправлення помилок у податковому розрахунку форми № 1ДФ зазначено у розділі IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4).

Так, якщо строк подання податкового розрахунку ще не закінчився, то з метою виправлення помилок подають звітний новий податковий розрахунок, якщо закінчився — то уточнюючий податковий розрахунок (п. 4.2, 4.3 Порядку № 4).

При цьому порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим. Зокрема, якщо для введення нового рядку потрібно повністю заповнити його графи і в графі 9 зазначити «0».

Штрафні санкції

За подання не у повному обсязі податкового розрахунку форми № 1ДФ пунктом 119.2 Податкового кодексу України передбачено накладення штрафу в розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн.

Проте штрафи застосовують лише тоді, коли помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку, та/або до зміни платника податку. Отже, якщо при додаванні нових рядків податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та/або платник податку не змінюється (тобто не змінюється графа 2 податкового розрахунку форми № 1ДФ), то штрафи не застосовують.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл