Головбух

Відповідальність за непроведення індексації зарплати

  • 2 лютого 2016
  • 4925

Запитання

Приватне підприємство минулого року не проводило індексації зарплат працівників. Лише 1 липня 2015 року було незначне підняття заробітної плати. Чи можна в січні 2016 року провести індексацію зарплат за минулі періоди? Якщо провести індексацію в січні 2016 року та надалі проводити її вчасно, то чи вважатиметься це порушенням, за яке управління праці може накласти адміністративне стягнення? Як правильно провести індексацію зарплати в січні 2016 року?

Відповідь

Так, донарахувати суму індексації за минулі періоди можна. Якщо до проведення перевірки суми індексації будуть донараховані та виплачені самостійно, то посадові особи підприємства не нестимуть відповідальності за її не проведення.

Згідно з п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, включаються до складу додаткової заробітної плати.

Розглядаючи питання відповідальності за ненарахування та невиплату індексації, насамперед треба пам’ятати, що суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, входять до фонду додаткової зарплати працівника, доходи (заробітна плата) якого індексуються. Саме тому відповідальність за порушення здійснення індексації зарплати аналогічна тій, яка передбачається при порушеннях нарахування основної заробітної плати та інших видів доходів працівника.

За несвоєчасне нарахування та виплату індексації заробітної плати передбачена адміністративна відповідальність. Так, згідно зі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), недотримання встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств незалежно від форм власності та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів населення, що нині становить від 510 до 1700 грн.

Державна інспекція України з питань праці входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю і має право накладати штрафи.

Відповідно до статті 188-6 КУпАП невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що нині становить від 850 до 1700 грн.

Адміністративні штрафи накладають на підставі рішення суду на посадових осіб підприємства. Підставою для рішення суду є направлений в суд протокол постанови про накладання адміністративного штрафу, який виписує інспектор з праці під час перевірки роботодавців.

Зауважимо, що відповідно до частини 1 статті 175 Кримінального кодексу України безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності, — карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Підприємствам i організаціям, які перебувають на госпрозрахунку, потрібно мати локальний порядок проведення індексації, визначений у колективних договорах. При цьому потрібно забезпечити дотримання гарантій, передбачених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 282-XIІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

Тобто підприємства i організації, що перебувають на госпрозрахунку, можуть у колективному договорі прописати особливості проведення індексації: проводити індексацію або підвищувати посадові оклади, аби перекрити її суму. Утім, не проводити індексацію підприємства не можуть, оскільки це державна гарантія.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл