Головбух

Що є об’єктом оподаткування рентною платою за воду

  • 31 травня 2018
  • 152

Запитання

Що є об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води, якщо первинний водокористувач використовує воду для власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, для власних господарських потреб, а також передає населенню та СГ?

Відповідь

Відповідно до п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води (далі – рентна плата), зокрема є первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.

Згідно з частиною третьою ст. 42 Водного кодексу України від 06 червня 1995 року № 213/95-ВР із змінами та доповненнями (далі – Водний кодекс) первинні водокористувачі – це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (частина перша ст. 48 Водного кодексу).

Водокористувачі у рамках спеціального використання природних ресурсів на підставі дозвільних документів (далі – Дозвіл) набувають одноосібного права використання водного об’єкта для отримання економічної вигоди від господарської діяльності, яка згідно із національним класифікатором економічної діяльності ідентифікується як «Забір, очищення та постачання води», наприклад, від виробництва питної води, яке згідно зі ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачає використання води, що забрана із джерела питного водопостачання, з метою застосування технологічних операцій з доведення якості води до вимог на питну воду з наступною реалізацією.

Порядок обчислення платниками податкових зобов’язань з рентної плати, затверджений п. 255.11 ст. 255 ПКУ, зокрема, визначає, що рентна плата обчислюється платниками, виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Об’єктом оподаткування рентною платою слід вважати загальний обсяг води, що вилучено з водного об’єкта для цілей, які визначені у відповідному Дозволі, без зменшення на обсяги, які мають або можуть мати місце під час виконання господарських операцій з транспортування (постачання) до споживачів, які виконуються не всіма Водокористувачами.

При цьому виключення із об’єкта оподаткування рентною платою, наприклад, обсяги води, які постачаються платником Рентної плати окремим категоріям споживачів, у тому числі населенню та суб’єктам господарювання для задоволення власних санітарно-гігієнічних потреб, зазначено у п. 255.4 ст. 255 ПКУ (далі – Виключення).

Разом з тим в умовах дії єдиного тарифу централізованого водопостачання, встановленого згідно з Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.04.2016 за № 593/28723 (далі – Порядок), не передбачено процедури обліку обсягів постачання води за різною собівартістю («з» або «без» урахування Рентної плати). 

Форма податкової декларації з рентної плати (далі – декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.11.2016 № 927). Невід’ємною частиною декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. Зокрема, розрахунок податкових зобов’язань з рентної плати за спеціальне використання води здійснюється у Додатку 5 до декларації (далі – Додаток 5). 

Таким чином при визначенні об’єкта оподаткування рентною платою :

  • обсяги води, які відповідно до Порядку обліковуються первинним водокористувачем при затвердженні Тарифу та визнані такими, що використовуються на власні технологічні потреби, включаючи втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг (обсяги води, що використані первинним водокористувачем для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб) (р. 8 Додатка 5) оподатковуються із застосуванням ставок для кожного водного об’єкту, визначених п. 255.5 ст. 255 ПКУ (р. 9 Додатка 5) та зазначенням величини «0,3» (р. 10.2 Додатка 5);
  • обсяги води, що передані споживачам, які згідно з Порядком не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та не належать до споживачів, визначених у п.п. 255.4.1 п. 255.4 ст. 255 Кодексу (у тому числі населення) (р. 8 Додатка 5) оподатковуються із застосуванням ставок для кожного водного об’єкту, визначених п. 255.5 ст. 255 ПКУ (р. 9 Додатка 5) та зазначенням величини «0» (р. 10.2 Додатка 5);
  • обсяги води, що постачено споживачам, які згідно з Порядком не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та не належать до споживачів, визначених у п.п. 255.4.1 п. 255.4 ст. 255 Кодексу (суб’єкти господарювання) (р. 8 Додатка 5) оподатковуються із застосуванням ставок для кожного водного об’єкту, визначених п. 255.5 ст. 255 ПКУ (р. 9 Додатка 5) та зазначенням величини «1» (р. 10.2 Додатка 5).

ЗІР, категорія 121.02

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл