text
Головбух

Робоча ситуація дня

  • 11 жовтня 2012
  • 41

Порядок проведення інвентаризації резерву відпусток

Порядок проведення інвентаризації резерву відпусток

Як проводити інвентаризацію резерву відпусток? Як розрахувати суму резерву відпусток на наступний рік?

При проведенні інвентаризації діємо згідно з запропонованою схемою: кількість днів невикористаної співробітниками щорічної відпустки множимо на середню денну зарплату співробітників. З одержаним результатом порівнюємо залишок річного резерву на оплату відпусток, включаючи відрахування до Пенсійного фонду. Інвентаризацію оформляємо відповідним актом. Одержану в результаті суму резерву відпусток порівнюємо з кредитовим сальдо субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток» на 31 грудня поточного року.

За наявності розбіжностей робимо коригуючі записи в обліку:

  • надмірно нараховану суму забезпечення сторнуємо (п. 18 П(С)БО 11«Зобов’язання»). Проте, посилаючись на пункт 5 П(С)БО 11, можна також включити суму надлишку до складу доходів;
  • суму, якої не вистачає, донараховуємо за дебетом рахунків обліку витрат та кредитом субрахунку 471.

При проведенні інвентаризації резерву відпусток на кінець року необхідно виходити з такого:

  • резерв бажано переглядати тільки у бік зменшення, оскільки для збільшення резерву відпусток існує окрема процедура;
  • оптимальним можна вважати такий залишок резерву, при якому при плановому фонді оплати праці і планових виплат відпусток протягом року не виникає дефіциту резерву відпусток.

Приклад коригування резерву відпусток

Підприємство проводить інвентаризацію резерву відпусток станом на 31.12.2012. Залишок невикористаного резерву на вказану дату (кредитове сальдо субрахунку 471) становить 20 тис. грн. Крім того, нараховано за ставкою 37% (умовно) — 7,4 тис. грн.

Кількість невикористаних всіма працівниками днів відпустки — 200 к. дн. (цю величину ми підраховуємо за кожним працівником окремо, а потім підсумовуємо).

Середня зарплата одного працівника — 6 тис. грн. на місяць, або 236,22 грн. на день.

Визначаємо фактичний залишок резерву: 200 к. дн. × 236,22 грн. = 47 244 грн.

Інакше кажучи, якби всі працівники звільнилися з 01.01.2013, то підприємству слід було б виплатити їм саме таку суму за невикористані відпустки.

Резерв для нарахування ЄСВ становить 17 480,28 грн.

Відповідно, станом на 31.12.2012 потрібно додатково нарахувати 27 244,00 грн. резерву на оплату відпусток і 10 080,28 грн. забезпечення на оплату ЄСВ за такими відпустками.

Середню зарплату для розрахунку резерву відпусток в цілях інвентаризації можна розрахувати як у середньому за всіма працівниками, так і за кожним працівником окремо. У другому випадку результат вийде більш точним. Проте такі подробиці розрахунків можна провести або за допомогою машинної обробки інформації, або на невеликому підприємстві.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах