Головбух

Робоча ситуація дня

  • 12 жовтня 2012
  • 17

Працівниця, яка незабаром має йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, просить надати їй щорічну відпустку. Як надавати відпустку — повної тривалості чи пропорційно відпрацьованому часу?

Пільги вагітним працівницям щодо надання щорічних відпусток

Працівниця, яка незабаром має йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, просить надати їй щорічну відпустку. Як надавати відпустку — повної тривалості чи пропорційно відпрацьованому часу?

Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачено такі пільги для вагітних:

  • надання щорічної відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї (п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки);
  • надання щорічної відпустки у зручний час перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї (п. 3 ч. 12 ст. 10 Закону про відпустки).

Варто нагадати й про те, що чоловік, дружина якого перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, має право на щорічну відпустку повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві. А чоловік, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів, яка надається за його бажанням в обов’язковому порядку (п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону про відпустки власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами щорічну відпустку незалежно від тривалості роботи працівниці в поточному робочому році.

Однак, згідно з частиною 9 статті 10 Закону про відпустки щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.

Тобто, вагітна не має право на щорічну відпустку, якщо вона використала відпустку наперед, а робочий рік, за який вона бажає одержати відпустку, ще не розпочався.

При наданні щорічної відпустки вагітній працівниці, у якої тільки-но розпочався робочий рік, завжди пояснюйте, що цю відпустку вона не «заробила», її буде надано «авансом». У разі звільнення під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працівниця повинна буде повернути на підприємство кошти, виплачені за дні щорічної відпустки, наданої «авансом». Аби уникнути такої ситуації і, безумовно, якщо вагітна добре себе почуває, запропонуйте працівниці оформити щорічну відпустку не повної тривалості, а пропорційно відпрацьованому часу. Можливо, решта частини щорічної відпустки стане жінці особливо у пригоді після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, аби довше побути з дитиною вдома.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл