text
Головбух

Робоча ситуація дня

  • 31 жовтня 2012
  • 26

Якщо не вдається отримати акти звірки від контрагентів

Якщо не вдається отримати акти звірки від контрагентів

Не вдається отримати акти звірки від контрагентів. Що робити?

Статтею 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХIV (далі — Закон №996) встановлено, що інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Згідно з підпунктом «а» підпункту 11.11 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Мінфіну від 11.08.1994 №69 (далі — Інструкція №69) підприємство надсилає контрагентам виписки із регістрів аналітичного обліку про стан розрахунків із такими контрагентами. Останні, у свою чергу, мають протягом 10 днів підтвердити правильність стану розрахунків або заявити свої заперечення. На практиці досить часто суб’єктам господарювання не вдається отримати своєчасно від контрагентів підтвердження стану розрахунків. У такому разі підприємство продовжує відображати заборгованості контрагентів виходячи із сум, відображених в аналітичних регістрах бухгалтерського обліку, аж до отримання підтверджень від таких контрагентів. З подібною проблемою стикаються й аудитори під час здійснення аудиту фінансової звітності підприємств, коли з метою підтвердження даних бухгалтерського обліку звертаються за підтвердженням величини дебіторської (кредиторської) заборгованості до контрагентів підприємства. У разі відсутності відповідних відповідей від третіх осіб МСА (Міжнародний стандарт аудиту) 505 «Зовнішні підтвердження» рекомендує застосовувати альтернативні аудиторські процедури для отримання доказів достовірності даних обліку.

Такими процедурами, зокрема, можуть бути:

  • перевірка наступних надходжень коштів, документів, які підтверджують відпуск товарів (надання результатів робіт і послуг), а також операцій із продажу, що мали місце перед датою звіту і відразу після неї, — для підтвердження дебіторської заборгованості;
  • перевірка наступних виплат грошових коштів, документів, які підтверджують факт отримання товарів (результатів робіт, послуг), — для підтвердження кредиторської заборгованості.

Аби підвищити дисципліну проведення звірок, доцільно передбачати у договорах з контрагентами обов’язковість, періодичність і порядок проведення звірок.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах