Робоча ситуація дня

12 листопада 2012 16
Чи є об’єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги заборгованості за товар

Чи є об’єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги заборгованості за товар

Згідно з договором купівлі-продажу підприємство у 2011 році здійснило поставку товару державному підприємству, однак на сьогодні оплату за товар проведено частково.

Підприємство-продавець має намір укласти договір про відступлення права вимоги заборгованості за товар третій особі. Чи виникає у такого підприємства у момент підписання договору про відступлення права вимоги об’єкт оподаткування ПДВ? Чи потрібно виписувати податкову накладну?

Згідно з абзацом 2 підпункту 196.1.5 Податкового кодексу України(ПК) не є об’єктом оподаткування:

  • операції з торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями, за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових операцій), крім факторингових операцій, за якими об’єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у т. ч. компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю;
  • операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками).

Нормами Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.12.2002 №502, та Інструкції з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей у банківських установах в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 14.02.2007 №45, визначено, що до валютних цінностей (коштів) належить, зокрема, валюта України — грошові знаки у вигляді банкнот і монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України. А грошовою одиницею України відповідно до статті 99 Конституції України є гривня.

Враховуючи, що у випадку, який розглядається, об’єктом боргу є кошти, що передаються третій особі, операція з відступлення права вимоги такої заборгованості не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Згідно з пунктом 201.4 ПК у день виникнення податкових зобов’язань продавець (постачальник) товарів/послуг повинен виписати податкову накладну. Таких накладних має бути два примірники — оригінал і копія (п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.2011 №1379, далі — Порядок №1379). Для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (п. 201.5 ПК та п. 9 Порядку №1379). Це означає, що при одночасному постачанні одному покупцю як оподатковуваних товарів/послуг, так і таких, що звільнені від оподаткування, продавець складає окремі податкові накладні (не допускається заповнення в одній накладній одночасно графи 11 та граф 8, 9 і 10). У той же час при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкова накладна не виписується.

Таким чином, у цьому випадку ми маємо справу з операцією, що не є об’єктом оподаткування ПДВ і при її здійсненні не потрібно виписувати податкову накладну.

Відповідно до пункту 8.4 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА від 24.12.2010 №1002, облік операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з вимогами статті 196 ПК, ведеться на підставі документів бухгалтерського обліку.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль