Робоча ситуація дня

18 грудня 2012 12
Чи може підприємець надавати рухоме майно у фінансовий лізинг

Чи може підприємець надавати рухоме майно у фінансовий лізинг

Чи має право фізособа-підприємець — єдиноподатник укласти з іншим підприємцем — єдиноподатником договір фінансового лізингу на власне виробниче обладнання?

Відповідно до підпункту 14.1.97 Податкового кодексу України (ПК) фінансовий лізинг (оренда) — господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з ПК і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов’язаних з правом користування та володіння об’єктом лізингу.

Лізинг (оренда) вважається фінансовим, якщо лізинговий (орендний) договір містить одну з таких умов:

  • об’єкт лізингу передається на строк, протягом якого амортизується не менш як 75% його первісної вартості, а орендар зобов’язаний на підставі лізингового договору та протягом строку його дії придбати об’єкт лізингу з наступним переходом права власності від орендодавця до орендаря за ціною, визначеною у такому лізинговому договорі;
  • балансова (залишкова) вартість об’єкта лізингу на момент закінчення дії лізингового договору, передбаченого таким договором, становить не більш як 25% первісної вартості ціни такого об’єкта лізингу, що діє на початок строку дії лізингового договору;
  • сума лізингових (орендних) платежів з початку строку оренди дорівнює первісній вартості об’єкта лізингу або перевищує її;
  • майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням лізингоотримувача (орендаря) та після закінчення дії лізингового договору не може бути використаним іншими особами, крім лізингоотримувача (орендаря), виходячи з його технологічних та якісних характеристик.

Тобто операція з фінансового лізингу передбачає відчуження об’єкта лізингу, а для виконання умов фінансового лізингу потрібно вести бухгалтерський облік.

При цьому, Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV (далі — Закон №996) передбачено, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством і дія Закону №996 поширюється лише на юридичних осіб (ст. 2–3 Закону №996).

Отже, обов’язкового ведення бухгалтерського обліку для фізичних осіб — підприємців законодавством не передбачено.

Крім того, статтею 4 Закону України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.1997 №723/97-ВР (далі — Закон №723) визначені суб’єкти фінансового лізингу, якими є:

  • лізингодавець — юридична особа, що передає лізингоотримувачу право володіння й користування предметом лізингу;
  • лізингоотримувач — особа (як юридична, так і фізична), що одержує від лізингодавця право володіння й користування предметом лізингу;
  • продавець (постачальник) — юридична або фізична особа, у якої лізингодавець придбаває річ, яку в майбутньому передасть лізингоотримувачу як предмет лізингу;
  • інші фізичні та юридичні особи, які є сторонами багатостороннього договору лізингу.

Таким чином, фізична особа — підприємець як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування не має права надавати у фінансовий лізинг майно та укладати договори з цієї операції, як лізингодавець.

Підприємець може укладати такий договір тільки як лізингоотримувач.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль