Робоча ситуація дня

26 грудня 2012 14
Річний перерахунок з ПДФО за 2012 рік

Річний перерахунок з ПДФО за 2012 рік 

Хто повинен проводити річний перерахунок з ПДФО за 2012 рік?

Обов’язок роботодавця щодо здійснення перерахунку сум доходів, нарахованих ним платникам податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг передбачено підпунктом 169.4.2 Податкового кодексу України (ПК). Цим же підпунктом визначено випадки та строки проведення таких перерахунків, а саме: 

а) за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року; 

б) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених підпунктом 169.2.3 ПК; 

в) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з роботодавцем. 

Річний перерахунок доходів працівників та утриманих з них сум ПДФО за 2012 рік слід провести під час нарахування заробітної плати за останній місяць цього року, тобто при нарахуванні зарплати за грудень 2012 року. 

Нагадаємо, за 2011 рік річний перерахунок сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданої податкової соціальної пільги провадився виходячи з середньомісячного доходу такого платника податку. Але це було у минулому році… У зв’язку із змінами, внесеними до ПК Законом України від 24.05.2012 №4834, який набрав чинності з 1 липня 2012 року, з 2012 року метою перерахунку стає виявлення доходів, які підлягають оподаткуванню за ставкою 17%. Розрахунок середньомісячного доходу при цьому вже не потрібен. 

Досвід з проведення річних перерахунків за попередній 2011 рік підказує ще кілька випадків, окрім прямо зазначених у підпункті 169.4.2 ПК, коли проведення річного перерахунку є необхідним, зокрема:

  • якщо у звітному 2012 році працівнику проводились донарахування і виплата сум за попередні податкові періоди (місяці). Такі суми донарахувань при проведенні перерахунків слід віднести до відповідних податкових періодів (місяців), за які йде донарахування;
  • для вирішення питання правильності оподаткування «перехідних» сум (які переходять з одного звітного місяця у другий — відпускні, лікарняні). Такі «перехідні» суми (їх частини) з метою перерахунку відносяться до відповідних періодів їх нарахування (про це чітко зазначено в останньому абзаці пп. 169.4.1 ПК);
  • для виправлення арифметичних та інших помилок, які було допущено при оподаткуванні та застосуванні податкової соціальної пільги та ставок 15% і 17% протягом звітного року.

Отже, бухгалтерам при проведенні річного перерахунку слід перевірити ще раз правильність формування місячних оподатковуваних доходів (встановити, правильно чи ні щомісячно нараховувався дохід), застосування до доходів певних працівників податкової соціальної пільги та правильність утримання ПДФО з нарахованих доходів. 

Також можна визначити випадки, коли наслідки перерахунків дадуть нульовий результат: 

1) якщо у 2012 році зарплата платника податку щомісяця перевищувала 10 730 грн. (оскільки у такому випадку вже протягом року зарплата оподатковувалася за ставками 15% та 17% відповідно);

2) якщо у 2012 році розмір зарплати платника податку жодного місяця не перевищував 10 730 грн. (тобто протягом всього року зарплата оподатковувалася за ставкою 15%, і донарахувань за ставкою 17% у такому випадку бути взагалі не може);

3) при застосуванні до доходів працівника податкової соціальної пільги. 

Тому, враховуючи вищесказане, бухгалтери, впевнені у правильності всіх проведених протягом 2012 року нарахувань та утримань, можуть не робити річний перерахунок з ПДФО за окремими працівниками, доходи яких «вписуються» у перелічені випадки.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль