Робоча ситуація дня

9 січня 2013 34
Підприємство продало нерухомість нерезиденту, який не має представництва в Україні. Чи вважається дана операція експортом і які податкові наслідки?

Продаж нерухомості нерезиденту: податкові наслідки

Підприємство продало нерухомість нерезиденту, який не має представництва в Україні. Чи вважається дана операція експортом і які податкові наслідки? 

Купівля-продаж майна регулюється Цивільним кодексом України (ЦК). За договором купівлі-продажу продавець передає або зобов'язується передати майно у власність покупцю, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК). Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі (ст. 657 ЦК).

Оскільки режим експорту розповсюджується на українські товари при переміщенні їх за межі України (ст. 82 Митного кодексу України), то операції з нерухомістю не відносяться до експорту.

Вимогами Земельного Кодексу України встановлено, що продаж земельних ділянок, що перебувають у власності держави та територіальних громад, іноземним юридичним та фізичним особам (нерезидентам) допускається за умови реєстрації нерезидентом постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України.

Щодо продажу нерезиденту нерухомості (споруди, приміщення, ін.), яка належить резиденту, то вважається, що нерухомість в Україні придбавається нерезидентом з метою її наступного використання, а саме для розміщення представництва чи іншого підрозділу іноземної компанії, постійного або тимчасового проживання представників такого нерезидента на території України, здавання такої нерухомості в оренду, наступного продажу, ін.

Тому, у разі придбання нерезидентом нерухомості в Україні, орган ДПС наполягає, що у нерезидента таким чином утворюється представництво чи відокремлений підрозділ (офіс), який потрібно взяти на облік відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 №1588 (далі - Порядок №1588).

Разом з цим, якщо спосіб та мета придбання майна не потребують створення таким нерезидентом відокремленого підрозділу або постійного представництва (наприклад, якщо нерезидент не збирається використовувати придбане майно в своїй господарській діяльності або якщо він володіє цим майном тимчасово до моменту відчуження), то такий нерезидент становиться на облік в органах ДПС за місцезнаходженням відповідного об'єкта у порядку, визначеному пунктом 4.4 розділу IV Порядку №1588.

Дохід підприємства-резидента від продажу нерезиденту нерухомості оподатковується податком на прибуток на загальних підставах. При цьому доход від продажу чи іншого відчуження об'єкта основних засобів та нематеріальних активів визначається згідно з договором про продаж або інше відчуження об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, але не нижче звичайної ціни такого об'єкта (активу) (п. 146.14 Податкового кодексу України; ПК).

Оподаткування операцій з розрахунками в іноземній валюті здійснюється відповідно до пункту 153.1 ПК. Крім того, якщо підприємство є платником ПДВ, то під час продажу нерухомості в загальному порядку нараховується ПДВ. База оподаткування операції з постачання нерухомості визначається, виходячи з її договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін (п. 188.1 ПК).Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як заповнити Звіт неприбуткової організації за 2017 рік
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Як ФОП відзвітувати про доходи 2017 року
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні