Робоча ситуація дня

5 лютого 2013 27
Працівниця оформила навчальну відпустку для підготовки та захисту дипломного проекту строком на 4 місяці. Через місяць принесла на підприємство листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Як оформити й оплатити цю відпустку?

Право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами виникло під час навчальної відпустки: як оплачувати

Працівниця оформила навчальну відпустку для підготовки та захисту дипломного проекту строком на 4 місяці. Через місяць принесла на підприємство листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Як оформити й оплатити цю відпустку?

Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-ІІІ (далі — Закон №2240) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів.

Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів). Розмір допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами видано працівниці, яка перебувала у додатковій оплачуваній відпустці у зв’язку з навчанням у вищому навчальному закладі. Зазначену відпустку надано відповідно до статті 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (далі — Закон про відпустки); на період відпустки за працівницею за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата (ст. 217 Кодексу законів про працю України).

Згідно з частиною 2 пункту 3 статті 38 Закону №2240 у разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, — допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Для реалізації цього права працівниця може подати заяву про переривання додаткової відпустки у зв’язку з навчанням. У заяві працівниця має зазначити, що вона зобов’язується відшкодувати виплачену суму заробітної плати за дні навчальної відпустки, що збіглися з відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами, або просить утримати зазначену суму з її заробітної плати, оскільки подвійної оплати за один і той же період законодавством не передбачено.

З іншого боку, зауважимо, що використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — це право, а не обов’язок працівниці. Тому після закінчення додаткової відпустки у зв’язку з навчанням працівниця може подати заяву про надання їй частини відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на період після закінчення додаткової відпустки у зв’язку з навчанням. Роботодавець на підставі заяви та листка непрацездатності видає наказ про надання відповідної відпустки і здійснює виплату матеріального забезпечення в установленому законодавством порядку.

Можна стверджувати, що для працівниці з фінансової точки зору є більш вигідним перший варіант: хоча і для оплати додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, і для призначення матеріальної допомоги по вагітності та пологах розраховують середній заробіток, з суми допомоги по вагітності та пологах не утримують єдиний соціальний внесок і податок з доходів фізичних осіб, тобто розмір допомоги по вагітності та пологах буде вищим, аніж середній заробіток за аналогічний період додаткової навчальної відпустки.

Втім, для роботодавця є більш прийнятним другий варіант, тобто надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами по завершенню додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, оскільки він усуває можливість виникнення проблеми з поверненням коштів за невикористану частину додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, що збіглася у часі з відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні