Робоча ситуація дня

6 лютого 2013 141
Підприємство періодично оплачує курси підвищення кваліфікації працівників, мобільний зв’язок, у тому числі роумінг. Чи вважаються такі суми додатковим благом даних працівників та чи утримуються з таких доходів ПДФО та ЄСВ?

Щодо оподаткування ПДФО та ЄСВ додаткових благ

Підприємство періодично оплачує курси підвищення кваліфікації працівників, мобільний зв’язок, у тому числі роумінг. Чи вважаються такі суми додатковим благом даних працівників та чи утримуються з таких доходів ПДФО та ЄСВ?

Щодо оподаткування підвищення кваліфікації працівників

Згідно із підпунктом 165.1.37 Податкового кодексу України (ПК) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку.

У статті 6 Закону України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 №4312-VI визначено, що організація професійного навчання працівників (підвищення кваліфікації, перепідготовка, ін.) здійснюється роботодавцями з урахуванням потреб власної господарської або іншої діяльності.

Тобто, якщо підвищення кваліфікації працівника, зумовлене виробничою необхідністю підприємства, не є доходом такого працівника, то, відповідно, не оподатковується ПДФО. Якщо ж навчання не пов’язано з виробничою необхідністю, то сума витрат за таке навчання буде вважатись додатковим благом працівника та оподатковуватись ПДФО із застосуванням «натурального» коефіцієнта. У податковому розрахунку за формою №1ДФ додаткове благо, надане працівнику, відображається за ознакою доходу «126».

Постановою КМУ від 22.12.2010 №1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Перелік №1170). До таких витрат відносяться витрати на підготовку та перепідготовку кадрів, зокрема витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів (п. 9 Переліку №1170), витрати на платне навчання працівників і членів їх сімей, не пов’язане з виробничою необхідністю, згідно з договором між підприємством та навчальним закладом (п. 11 Переліку №1170).

Отже, з суми виплат на підвищення кваліфікації працівників ЄСВ не утримується.

Щодо оподаткування роумінгу

Кошти за оплату послуг оператора у межах вартості мобільних розмов, у т. ч. роумінгу, проведених працівником у виробничих цілях не розглядається як додаткове благо за наявності відповідних документів, які підтверджують використання мобільного зв’язку виключно у виробничих цілях. Зокрема, це угода про надання послуг мобільного зв’язку; список працівників, які забезпечуються мобільними телефонами у зв’язку з виробничою необхідністю; розрахункові документи, що надаються оператором мобільного зв’язку абоненту, у яких відображаються час переговорів і номер адресата, а також вартість розмов тощо.

Вартість телефонних переговорів, у т.ч. роумінгу, проведених в особистих цілях, визнається доходом працівника (додатковим благом) згідно з підпунктом 164.2.17 ПК. Якщо додаткове благо надається у негрошовій формі, сума ПДФО обчислюється із застосуванням «натурального» коефіцієнта. У податковому розрахунку за формою №1ДФ такі виплати працівникам відображаються за ознакою доходу «126».

Статтею 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI визначено, що ЄСВ нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.

Згідно з підпунктом 2.2.9 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників послуг зв’язку та суми коштів на відшкодування їхньої оплати.

Отже, додаткове благо у вигляді суми відшкодування послуг зв’язку, у т.ч. роумінгу, включається до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат, та є базою для утримання з цього доходу ЄСВ.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль