Робоча ситуація дня

8 лютого 2013 24
У 2012 році фізособа продала іншій фізичній особі належні їй об’єкти нерухомого майна. За якою ставкою ПДФО потрібно оподатковувати отриманий дохід від даної операції та як звітувати про отримані доходи, якщо фізособа є підприємцем на загальній системі?

Звітування щодо отриманого доходу від продажу нерухомості фізичною особою

У 2012 році фізособа продала іншій фізичній особі належні їй об’єкти нерухомого майна. За якою ставкою ПДФО потрібно оподатковувати отриманий дохід від даної  операції та як звітувати про отримані доходи, якщо фізособа є підприємцем на загальній системі?

Пунктом 1 статті 325 Цивільного кодексу України (ЦК) визначено, що суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (п. 2 ст. 325 ЦК). ЦК не встановлює такого суб'єкта права приватної власності як фізична особа — підприємець.

Отже, дохід, отриманий підприємцем — фізособою від продажу нерухомого майна підлягає оподаткуванню за нормами, встановленими для оподаткування фізичних осіб, які визначені статтею 172 Податкового кодексу України (ПК).

Так, підпунктом 172.1 ПК передбачено, що не оподатковується дохід, отриманий фізичною особою від продажу не частіше одного разу протягом року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки.

При продажу іншого майна, яке не зазначене у пункті 172.1 ПК та не перебуває у власності громадянина більше трьох років, а також у разі продажу більше одного об’єкта на рік, дохід, отриманий фізичною особою, оподатковується ПДФО за ставкою 5% (пп.172.2 ПК).

При цьому при оподаткуванні доходів фізичних осіб не передбачено врахування витрат, крім оподаткування інвестиційного прибутку.

Отже, оподатковуватись ПДФО буде вся сума доходу фізичної особи, отримана від продажу нерухомого майна (без врахування витрат на його придбання).

Фізичні особи при отриманні доходів протягом року повинні подати декларацію про майновий стан і отримані доходи (далі — декларація) за формою, встановленою наказом Мінфіну від 07.11.2011 №1395. У цій декларації потрібно зазначити отримані доходи та утриманий (сплачений) ПДФО (рядок 01.02 розділу ІІ декларації).

Крім фізичних осіб ця форма декларації передбачена і для підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування (розділ ІІІ декларації). При цьому строк подання декларації для підприємців на загальній системі оподаткування встановлено підпунктом 49.18.5 ПК: протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (у 2013 році — до 11.02.2013).

Тому, якщо підприємець на загальній системі отримує дохід як фізична особа, то він повинен заповнити у декларації про майновий стан розділ ІІ, де має зазначити доходи, отримані ним як фізичною особою (у даному випадку — доходи від продажу нерухомості), та розділ ІІІ, де має зазначити доходи від підприємницької діяльності. Подати таку декларацію потрібно у строки, встановлені для підприємця.

Щодо питання виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при здійсненні операції з продажу нерухомості фізичною особою, оскільки фізична особа не є платником ПДВ, то і зобов'язань з ПДВ при здійсненні такої операції не виникає.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні