Робоча ситуація дня

14 лютого 2013 12
Чи слід пропонувати працівнику, посада якого скорочується, переведення на «декретне» місце

Чи слід пропонувати працівнику, посада якого скорочується, переведення на «декретне» місце

Працівника повідомлено про заплановане вивільнення у зв’язку зі скороченням штату. На момент повідомлення вакантних посад на підприємстві не було. У травні одна з працівниць підприємства пішла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до своєї кваліфікації працівник, посада якого скорочується, міг би працювати на місці працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду, але ж у такому разі це буде робота за строковим трудовим договором. Чи повинне підприємство пропонувати працівнику «декретну» посаду?

Порядок вивільнення працівників регламентовано статтею 49-2 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Так, частиною третьою зазначеної статті встановлено, що одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП) власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство).

За відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, працівник підлягає звільненню і за своїм розсудом звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Отже, при вивільненні працівнику слід запропонувати роботу за відповідною професією (спеціальністю), а за її відсутності іншу роботу, яку б працівник зміг виконувати виходячи з рівня освіти, кваліфікації, набутого практичного досвіду, ділових якостей, стану здоров’я тощо, у т. ч. і роботу, яка не потребує спеціальної освіти чи спеціальної професійної підготовки (наприклад, за найпростішими професіями).

Звертаємо увагу, що роботодавець має запропонувати працівникові іншу роботу, а не вакантну (вільну) посаду чи іншу постійну роботу. Тобто, працівнику можна пропонувати будь-яку іншу роботу на підприємстві, у т. ч. і за строковим трудовим договором (як для заміщення тимчасово відсутнього працівника, так і для виконання певної роботи).

Проте, погодившись на пропозицію роботодавця працювати надалі за строковим трудовим договором, працівник певним чином ризикує (так, жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, може у будь-який день перервати відпустку і достроково стати до роботи) та позбавляє себе гарантій, встановлених для випадку вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням штату (наприклад, при звільненні у зв’язку із закінченням строку трудового договору виплату вихідної допомоги не передбачено).

Тому, одночасно з пропозицією продовжити роботу за строковим трудовим договором роботодавець має роз’яснити працівнику усі можливі негативні наслідки. Доцільно оформлювати таке попередження письмово і видавати працівнику під підпис.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль